11 ceelen zooals het kadaster die had opgemeten, maar dit kan in het gunstigste geval misschien eene delimitatie genoemd worden, maar zeker geene contradictoire. Toch schijnt het mij toe dat, in aanmerking genomen de nauwkeurige wijze waarop, naar men zegt, de metingen zijn uitgevoerd, en de zorg, hieraan besteed, het vermoeden zeer gegrond is dat de grenzen, gelijk die thans bekend zijn in de kadastrale plans, ook eventueel door den rechter als eigendoms- grenzen zouden worden aangemerkt, en behoudens enkele uitzonderingen met groote juistheid de werkelijke toestanden afbeelden. Is dit zoo dan kan de contradictoire delimitatie, die een onafwijsbare eisch is voor elk rechtsgeldig kadaster, niet veel meer zijn dan eene bloote formaliteit. De vrees, dat een dergelijke maatregel tot tallooze processen aanleiding kan geven acht ik wat Indië betreft, volkomen ongegrondmen is daar, wegens de hooge kosten der procedures en de betrekkelijk geringe waarde van den bodem over het geheel volstrekt niet proceslustig en geeft verreweg de voorkeur aan minnelijke schikking die, als de hiermede belaste ambtenaren slechts met den noodigen tact te werk gaan, in de meeste gevallen zonder veel bezwaar zal zijn tot stand te brengen. De arbeid zou natuurlijk een zeer omvangrijke zijn, en veel tijd kosten, maar hier staan groote voordeelen tegenover, die door meer bevoegden dan ik zoo duidelijk zijn in het licht gesteld dat het volstrekt overbodig mag heeten hier verder in bijzonderheden te treden. Vooral om twee redenen zou het m.i. aanbeveling verdienen hiermede niet langer te dralen en wel 1° omdat hierdoor de bijhouding van het bestaande kadaster beter verzekerd wordt, daar alsdan het belang der betrokkenen zelve meebrengen zal dat zij medewerken tot het doen aanteekenen der ontstane veranderingen en 2° omdat een dergelijke maatregel in geen enkel opzicht prejudicieert op eene beslissing omtrent het te volgen stelsel van openbaarheid, maar daarentegen in elk stelsel goede diensten zal bewijzen. Ook dit voorstel van Mr. Tendeloo verdient m.i. ernstige over- weging en wel in de eerste plaats van onze Indische medeleden. Gaarne zien wij hunne beschouwingen over dit belangrijk onderwerp tegemoet. Aangezien de verponding van de koopsom wordt geheven, was er in Indië minder reden dan hier te lande om een eigendom op de kaart in allerlei perceelen met afzonderlijke nommers te splitsen. Is dit niettemin geschied, dan zou onder de wettelijke bepalingen, die de bewijskracht van het kadaster regelen, o. a. opgenomen moeten worden het voorschrift, dat bij verkoop van een gedeelte van een eigendom zelfs dan een delimitatie en meting moet plaats hebben als het verkochte deel een of meer geheele nommers betreft. I. Boer. Hz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 11