124 Hij zal opmerken dat langzaam, verbazend langzaam, wanbegrippen verdrongen worden door gezonde opvattingendat jaren aaneen misverstand en begripsverwarring om den voorrang stredendat eerst met het voorloopig verslag over Hoofdstuk VII B der staatsbe- grooting voor 1896 een nieuw en beter tijdperk tegemoet getreden wordt. Al de gehouden debatten te onderwerpen aan een beoordeeling, het geboorteproces tot zijn tegenwoordig standpunt voet voor voet te volgen, daartoe heb ik den tijd gemist, gaarne laat ik trouwens die taak aan anderen-ever^ Over het geheel genomen zouden zulke beschouwingen bovendien niet meer van groote actualiteit zijn, hunne waarde zou meer bepaald van geschiedkundigen aard wezen. En toch heb ik gemeend, niettegenstaande deze overweging, ter loops aan al die besprekingen te moeten herinneren, omdat in latere beraadslagingen bij herhaling naar vroegere wordt verwezenwijl met name bij de begrootingen voor 1887 en 1888 voortdurend de bijbladen ter sprake komen, en de mogelijkheid aangenomen mag worden, dat bij een volgende begrooting, met betrekking tot dit onderwerp, zou kunnen worden aangehaald de openbare behandeling welke wij hebben aangevangen te houden. Het staat dus vast, dat we heden uitsluitend er naar streven tot overeenstemming te geraken omtrent den weg, die bewandeld moet worden bij de vernieuwing van bijbladenmet die vernieuwing beoogen we, het in beteren toestand brengen van ons tegenwoordig kadastraal archief, in dien zin, dat de uitoefening van onzen dienst er door wordt vergemakkelijkt. Geheel buiten den kring dier beschouwingen ligt: Reorganisatie van het kadaster" Evenmin trachten we in de verste verte naar verband met de beschouwingen indertijd door kamerleden over deze soort van kaarten gehouden; integendeel willen we hopen, dat onze beraadslagingen, indien zij tot hunne kennis komen, zullen bevorderen de verkrijging van juistere begrippen omtrent enkele technische onderdeden van ons dienstvak. Vooral bij de beraadslagingen van de begrootingen van 1887 en 1888 treft het ons, dat de sprekers eigenlijk niet weten wat zij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 124