125 willenin algemeenen zin kunnen we aannemen dat zij het goed met onzen tak van dienst voor hadden, maar: vernieuwing van het kadasterverbetering van het kadastervernieuwitig van kaarten wordt zoo dooreen gehaspeld, zoo in een adem genoemd, dat een werkelijk deskundige, hoe hij zich ook inspant, zich geen beeld kan vormen van het plan volgens 't welk men in die dagen wel had willen te werk gaan. De antwoorden van den Minister schenken eveneens weinig licht, men kan er van zeggen dat zij uitmunten door welwillendheid, zonder echter eenige oplossing te brengen. De statistische gronden waarop werd geredeneerd waren al even min betrouwbaar, in 1887 toch spreekt men van 10.000 te ver nieuwen kaarten, in 1888 daarentegen van 16.000. Toenmaals beging men de fout niet zuiver vast te stellen, wat zou worden bereikt, indien men het kadaster poogde te verbeteren door middel van vernieuwing van kaarten; evenmin wist men de juiste beteekenis van vernieuwing door middel van hermeting, men zie de beraadslagingen over de begrooting voor 1889, waarin al heel even het begrip „een kaart met bewijskracht' te voorschijn komt. Tusschen dit alles door krijgen de sprekers bovendien trigonome trische aandoeningen, vervallen zij ook in beschouwingen over drie hoeksmetingen, staatsbegrooting voor 1889. Voorzeker werd alles met de beste bedoelingen gezegd, maar voor mijn persoon wil ik ronduit verklaren, geen weg te kunnen vinden in dien doolhof van tegenstrijdigheden. Onder werkzaaamheden tot verbetering van het tegenwoordige kadaster worde verstaan: alle arbeid, waardoor we het leven der zeer kranke instelling rekken; zoo goed dus vernieuwing van kaarten, als hermeting van geheele of van gedeelten van gemeenten. De grondslag der instelling blijft hierdoor onaangetast, vernieuwt men kaarten, dan krijgt men plans welke er ooglijker uitzien, het papier is rein, de teekening keurig, maar de kaart als kaart is niet verbeterd. Hermeet men gemeenten, dan kunnen de kaarten aanvankelijk als kaart heel goed zijn, maar wijl er feitelijk geen behoorlijke voorschriften voor de uitvoering van dezen arbeid bestaan, en omdat men oordeelkundige voorschriften voor de instandhouding der her-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 125