127 we hen niet misgunnen; met betrekking tot de organisatie van het kadastrale personeel beging men een groote fout. De beste teekenaars, de meest ontwikkelde, onderwerpen zich aan het gestelde examen, slagen zij, zoo zijn zij voor den technischen dienst verloren; zij worden vervangen door jongmaatjes, van deze valt voor de vernieuwing van bijbladen maar weinig partij te trekken. Bereiken de nieuwelingen een zeker standpunt van ontwikkeling, dan zullen zij den weg__hunner voorgangers volgen, de organisatie belet dus de vorming van een geoefend blijvend teekenaarspersoneel. Nog een opmerking met betrekking tot het veldwerk voor den gewonen dienst; het levenselixer der bijbladen. Waarom plaatsen we in den linkerbovenhoek een verzameling niemand belang inboezemende vervallen nummers? Zou het niet logischer zijn er de nieuwe nommers te vermelden Daarmede ware een ordelijke rangschikking in de portefeuille ver zekerd, thans is deze een ondoenlijke zaak. Tot slot zij de vergadering herinnerd aan het vijftiental regels in de plaats te stellen voor de artt. 184187 I. K. (Zie tijdschrift 1894 bl. 27 a 29). Als de inleider geëindigd heeft vraagt de heer A. G. Hes seis het woord en zegt dat vroeger, toen hij nog in dienst van het kadaster was, meerdere bijbladen (maximum 7) bij een minuutkaart werden aangelegd. Hij heeft nimmer het nut van dien maatregel ingezien. Hij meent dat de hulpkaart op zich zelf voldoende is en door hem is dan ook steeds elk bijblad als overbodig beschouwd. De heer Boer wil niet zoozeer met den inleider in debat treden, doch de vraag behandelen of de tegenwoordig gevolgde wijze van vernieuwing der bijbladen wel aanbevelenswaardig is. Spreker verwijst naar hetgeen over dit onderwerp door hem ge schreven is in deel VIII (blz. 115) van het tijdschrift. Het bijblad kan geen middel zijn om de kadastrale kaart te verbeteren. Het doel waaraan de bijbladen moeten beantwoorden, wordt volkomen bereikt wanneer ze worden vervaardigd uit een kopie van het minuut plan waarop de latere wijzigingen door aftrekken van de hulpkaarten worden aangebracht Vervaardigt men bij hetzelfde minuutplan twee bijbladen, één door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 127