137 deelen tot de kleinste en geringste toe daartoe de aangewezen weg was. Deze opvatting werd volkomen gewettigd door de voorschriften van art. 186 I. K., waarbij aan de beoordeeling van den ingenieur verificateur wordt overgelaten of de vernieuwing door kaarteering dan wel door aftrekking der hulpkaarten zal geschieden. Aan de meeste, zoo niet alle, bijbladen-bureau geschiedt de samen stelling dier bladen dan ook hoofdzakelijk door kaarteering van de opvolgende suppletoire toestanden op een aftrek van het minuutplan uit het voorhanden en zoo noodig door bijmetingen gecompleteerde veldwerk. In theorie schijnt dit volkomen goed, edoch de practijk heeft harde lessen gegeven en veler opinie omtrent de juistheid van dit systeem doen wankelen. Voor een zoo omvangrijke restauratie, als men met vernieuwing door kaarteering beoogt, ontbreken er te veel bouwstoffen van de verlangde soort (d. w. z. meetcijfers) en van die, welke er zijn, blijken er meer dan men aanvankelijk vermoedde pasklaar te zijn gemaakt uitsluitend voor de plaats, die zij bij de vroegere geleide lijke verbouwing moesten innemen. Uit dat oude verband gerukt verliezen zij hunne waarde en van den grooten brok uit den ouden muur genomen blijft dan slechts een enkel bruikbaar steentje voor den nieuwen over. Afbraak genoeg, veel te veel; goed materiaal te weinig. Het officiëele kadastrale zondenregister (voor redresmetingen vol gens art. 31 I. K.), voorheen van bescheiden omvang, dreigt zoo overladen te worden met kwade posten, dat het even practisch zou zijn er in 't geheel geen op na te houden. De vrees voor zóóveel geschreven aanklachten tegen de deugde lijkheid der kadastrale kaarten deed sommigen reeds maatregelen nemen ten koste van het eenmaal aangenomen beginsel, natuur lijk om meerdere toevloed tegen te houden en bij anderen den aanvankelijken ijver om veel werk te leveren sterk bekoelen. Ten bewijze van dit laatste moge dienen dat, niettegenstaande het uitdrukkelijk verlangen van het Hoofdbestuur in het begin van 1887 kenbaar gemaakt om de vernieuwing der bijbladen, zoo noodig met terzijdestelling der hermetingen en herzieningen, krachtig ter

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 137