138 hand te nemen en het daarvoor aangewezen personeel onafgebroken daaraan te laten werken, er thans, voor zoover mij bekend, geen enkele tak van den kadastralen dienst is, waarbij men zoo gemakkelijk aan zijn eigen werk kan onttrokken worden, als juist bij de „bijbladen". En toch is de vernieuwing der bijbladen zoo dringend noodzakelijk. Moge hieromtrent nagenoeg geen verschil van opinie bestaan, wel over de wijze van vernieuwing. In twee hoofdgroepen kunnen wij de verschillende beoordeelaars van dit werk verdeelen, namelijk in voorstanders van kaarteering en in die van aftrekking. Tot de eerste groep behooren o. a. veel ambtenaren, die hooge eischen van nauwkeurigheid stellen aan eigen werk, echter nooit zelf gedurende geruimen tijd eenïgszins ingewikkelde bijbladen hebben vernieuwd. Hoe nu zulke ernstige mannen, aan wie een proefneming van enkele jaren natuurlijk niet kan worden toegestaan, te overtuigen van hun m. i. verkeerd inzicht Gemakkelijk is dit zeker niet, toch wil ik het beproeven en mocht ik daarbij wat uitvoerig worden, men gelieve dan te bedenken, dat ik mij geplaatst heb tegenover strijders, die voet voor voet hun terrein zullen verdedigen. Wanneer men zich tot taak stelt een bijblad door kaarteering te vernieuwen, dan verzamelt men alle hulpkaarten van dat blad in volgorde der roode nommers en begint de kaarteering op den nauw- keurigen aftrek van het minuutplan met de oudste hulpkaart of schets. De een neemt dan het geheele blad, als 't ware, in eens onder handen door zich zoo stipt mogelijk te houden aan de volgorde der hulpkaarten, de ander behandelt het blad bij afgeronde gedeelten. Beide manieren, waarvan ik de tweede verreweg verkies, komen op hetzelfde neer, dat is: eene geleidelijke opbouwing met behulp van passer en schaal van den eenen toestand op den anderen totdat men den laatst bekenden heeft verkregen. Bij bladen waarop veel suppletoire perceelen voorkomen, en deze zijn het juist, die het allereerst voor vernieuwing in aanmerking dienen te komen 1), zal men telkens stuiten op gemis aan veldwerk Vanzelf zijn hieronder begrepen de meeste bladen, waarvan de minuut plans in slechten materiëelen toestand verkeeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 138