140 het opnieuw kaarteeren van al die duizenden meetgetallen op zich zelf reeds een reusachtige taak is. En onderwijl gaat de groote hulpkaarten-machine maar aldoor en doet de tijd zijn vernietigenden invloed op de oude minuutkaarten steeds sterker gevoelen. Aan den eenen kant dus een wanhopig worstelen om door het oude heen te komen, aan den anderen kant een voortdurend moeilijker arbeid om het noodzakelijke nieuwe werk te kunnen leveren. Het doel wordt voorbij gestreefd, het hoofddoel toch, om den landmeters van den gewonen velddienst tijdig in plaats van de legio hulpkaarten één kaart te leveren, die zij als grondslag voor hunne werkzaamheden kunnen gebruiken. Zelfs zij, die van oordeel zijn, dat een gekaarteerd bijblad het eenige goede is, zullen moeten erkennen, dat „le mieux est souvent l'ennemi du bien" hier van toepassing is. Toch niet, hoor ik sommigen uitroepen: het is slechts een quaestie van tijd en geld en of iets duur of te duur gekocht wordt, dat ligt buiten den kring uwer beoordeeling en veroordeelt de zaak, in casu het gekaarteerde bijblad nog niet. Dus andere argumenten. Welnu, dan begin ik met te erkennen, dat er vele goede gekaar teerde bijbladen zijn of kunnen zijn, maar voeg er onmiddellijk aan toe, dat ik met die exemplaren volgens mijne, nader te ontwikkelen, methode nagenaeg dezelfde goede resultaten zou verkregen hebben. Gij zult mij zeer zeker wel op verscheidene afstanden kunnen wijzen, welke op uw kaart beter zijn dan op de mijne (als gevolg van door u en niet door mij opgemaakte onnauwkeurige uitpassingen op de hulpkaarten); omgekeerd stel ik me voor ook zeer veel foutjes in uw werk te verschalken, tenzij al de door u uitgezette maten, stuk voor stuk, door een ander zijn nagepast. Gebeurt dit laatste, doet met de hoofdbewerking van het blad dus tweemaal, dan respecteer ik het kleine voordeel van het betere boven het goede en zwijg, op uw verlangen, over de meer dere kosten. Maar in alle andere gevallen, waarin gij juist met trots en zelf voldoening op de vrucht van uwen arbeid meent te kunnen neerzien, omdat gij door moeitevol combineeren van meetgetallen, volgens uwe opinie, vele gewichtige fouten hebt ontdekt en door nieuwe

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 140