145 Wel, stel ik mij voor, zullen die toelichtingen, na opmerkingen van den ingenieur met de verificatie belast, hetzij mondeling of schriftelijk indertijd gegeven zijn, maar met dezen gewichtigen factor, de terreinkennis op het tijdstip der meting, kan thans, helaas! geen rekening meer gehouden worden. Kon men nu nog getrouw bij elk vroeger meetcijfer den aard der aangeteekende scheiding vermelden, dan zou men, o zoo dikwijls, tot de beschamende conclusie moeten komen, dat getallen, die men bij de bewerking van het bijblad bij elkaar heeft gesteld om uit dat verkregen totaal, hetzij met of zonder indeeling, de plaats der schei dingen op de kaart te bepalen, volstrekt niet bij elkaar passen en men dus verkeerd werk heeft geleverd. Het bijblad, het hulpmiddel, helpt dan niet vooruit maar achteruit. Heb ik in het bovenstaande het personeel met de kaarteering belast onbesproken gelaten, dan geschiedde dit om zooveel mogelijk bij de zaak zelve te blijven. Mijne meening: dat voor het kaarteeren alleen geschikt zijn ambte naren, die de practijk van den gewonen dienst goed kennen, zal ik dan ook thans niet nader toelichten, mij vleiende voor velen voldoende te hebben aangetoond, dat vernieuwing uitsluitend door kaarteering ongewenscht is. Is mij dit gelukt, dan behoef ik over de gemengde bewerking, waarbij kaarteeren hoofdzaak is, niet veel uit te weiden om ook deze te veroordeelen. Beginnen met kaarteeren toch staat meestal gelijk met een gedwon gen volhouden tot het einde toe. Hoe gaarne men ook belangrijke veranderingen van latere uitstekend opgemaakte hulpkaarten door aftrekking op het blad zou willen brengen, men moet daarvan afzien telkens als de omtrek van den veelhoek niet uitsluitend gevormd wordt door minuutgrenzen, In een volgend stukje hoop ik mijne denkbeelden weer te geven omtrent de m. i. meest practische wijze van vernieuwing en enkele onderwerpen aan te roeren, die daarmede in nauw verband staan of kunnen gebracht worden. W. Holthuizen. 's Bosch, September 1896.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 145