Wet op de vernieuwing van het Fransche kadaster. x) In December 1895 nam de Fransche Kamer de wet «Boudenoot" aan. Deze wet heeft ten doel een aanvang te maken met de vernieuwing en bijhouding van het kadaster in Frankrijk. Daartoe worden de kosten gelegd tot een bedrag van ten hoogste 40% op den Staat, de rest moet worden gedragen door het departement, de gemeente en de belanghebbenden, naar een omslag, welke voor elke gemeente kan verschillen. Tot nog toe konden de gemeenten alleen op eigen kosten hun kadaster doen vernieuwen. Eene gemeente, die van de aangeboden voordeelen wil profïteeren moet echter vooraf een syndi caat voor de afpaling of wel voor collectieve delimitatie of collectieve afbakening 2) instellen overeenkomstig eene wet van 22 December 1888. Art. 5 bepaalt: »Eene commissie, gekozen door de deelgenooten van het syndicaat voor de afpaling, zal overgaan tot de contradictoire delimitatie van alle ongebouwde en niet afgepaalde eigendommen in de gemeente. Indien twee naburige eigenaars zich niet in der minne hunnen verstaan omtrent de plaats der scheidingslijn van hunne eigendommen zal de syndicale commissie, de rol van scheidsrechter vervullende, zelf de grens vaststellen, na een onderzoek van de gegevens (titels van eigendom, getuigenissen enz.) dienstig om haar voor te lichten." Tegen de beslissing der commissie kunnen belanghebbenden binnen twee maanden in hooger beroep komen bij den kantonrechter, van de uitspraak des laatsten weder binnen twee maanden bij de arron dissementsrechtbank. Ingeval een eigenaar geen gehoor geeft aan de uitnoodiging der syndicale commissie om aan de delimitatie mede te werken, stelt de 1) Zie: Réforme cadastrale, 1895 p. 124, 1896 p. 21; Journal des géomètres experts 1895 p. 362. 2) Later bij eene bespreking van het werk der Commission extra-parlementaire du cadastre" komen we hierop terug.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 146