155 erven, zonder eigenaren, als door hem aangewezen werden, zoowel voor zijne moeite, in zake het opzoeken en ontdekken dier erven, alsmede voor het meten en naspeuren van derzelver belendingen, en het het opmaken der kaarten en meetbrieven. Karakteristiek is zeker de daarbij gevoegde clausule: „mits, dat zulks niet verder getrokken of geextendeerd werd, dan tot „zulke erven en landerijen, die wezenlijk door hem als zonder eigenaar „zijnde, werden aangewezen". In het plakaat van 11 December 1752 zijn voorschriften opgenomen betrekking hebbende op het onderhoud van wegen, bruggen enz. in de ommelanden van 'Batavia De gezamenlijke ingelanden, die landen bezaten, ter weerszijden van de Mookewaart, en van het bovendeel der Tangeransche rivier alsmede de eigenaren der landen gelegen tot aan de post Angke, moesten, op voorstel van Heemradeneen ieder evenredig aan de inkomsten van zijn land, bijdragen, tot het kostende van het maken eener noodzakelijke doorgraving, om de overstrooming van de Mooke waart tegen te gaan, daar het fonds van Heemraden in verre na niet voldoende was, om daaruit zulke zware ongelden goed te maken. Tevens werd besloten, dat degenen, die beschoeiingen voor hunne landen willen maken, daartoe voortaan, ter uitwinning van kosten, geen permissie van Heemraden zullen behoeven te verzoeken, maar alleen den Landmeter daarvan kennis hebben te geven, die dan ook zorg zal moeten dragen, dat alles op de gestelde rooiïng, en het kwalijk gemaakte afgebroken en weder behoorlijk gemaakt worde. Ook werd hierbij de bepaling opgenomen, dat niet alleen de curator ad lites, doch ook de secretarissen der respectieve collegesj en de stadsvendumeester gelast zouden worden om, bij het opmaken der biljetten tot den verkoop van huizen, erven, tuinen en landerijen, zoo buiten de stad als in de ommelanden, voortaan bekend te stellen, dat de kooper gehouden zal zijn, de wegen voor zijn land of erf en de bruggen, ter plaatsen vermeld, te maken en in een behoorlijken staat van gebruik te onderhouden, even als omtrent alle verdere servituten en bezwaarnissen van ouds gebruikelijk is geweest, mits gaders bij het opveilen van die gronden de omstanders daarvan te verwittigen, maar ook aan Schepenen van Batavia om bij de koop-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 155