157 Het bleek echter al spoedig, dat men hierbij de plank weer had misgeslagen. Bij besluit van 30 Juni 1761 toch werd dat van 6 Juni 1755 ingetrokken, omdat dit stuk land zeer onvruchtbaar en een lastpost was voor de Diaconie, (sic!) Men besloot toen het door Heemraden der Bataviasche omme landen, ten behoeve van de Compagnie, te laten verkoopen en, tot laatstbedoeld einde, aan gemeld college over te geven, de kaart en kopie van den meetbrief. Uit de memorie, opgesteld door den Gouverneur-Generaal Mossel van 30 November 1753, rakende den staat der Generale Geoctrojeerde Ned. O.-I. Cie., blijkt verder, dat de C»e. uit de vele perceelen land, die leeg liggen, jaarlijks eenige, tot 50000 verkoopt. In die dagen was echter de zucht, om landen te koopen gaandeweg verminderd, zelfs zóó, dat in de Generale Missive, van 31 December 1754, o.a. medegedeeld wordt, dat in dat jaar maar één enkel stuk lands, voor 700 Rds., verkocht is. Bij plakaat van 1 October 1754 werden middelen beraamd, ter verbetering van de Jacatrasche boven- en Preanger-landen, waarbij o.a. verstaan werd, de dispositie te surcheeren over de landen, welke zijn Edelheid meende, dat voor de in officie zijnde Inlandsche Offi cieren permanent geschikt waren, dan wel aan de bezitters in eigendom afgestaan, of publiek verkocht dienden te worden, totdat de daarvan onder handen zijnde kaart en berichten in gereedheid zullen gebracht wezen. Tengevolge van het plakaat van 13 Mei 1755 werden de Inlandsche officieren, te Batavia, ex-officio in het bezit bevestigd van zekere compagnie''.r landerijen. Op voorstel van den gecommitteerde tot- en over de zaken van den Inlander „D. W. Fr eij er" werden 4 stukken land, aan daarbij genoemde personen, in vollen eigendom overgelaten. Van de overigen werden leenbrieven uitgereikt voor hen en hunne opvolgers. Zij behielden ze, ter betere cultiveering en tot hun onder houd en dat van hun volk, doch waren verplicht een quota aan de compie. te leveren. Bij plakaat van 24 Februari 1756 werd de bepaling gemaakt, dat compagnie's landen, binnen het gebied van Bataviaop publieke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 157