159 eene lijst op te maken van al dergelijke vaste goederen't zij landen, tuinen, erven, huizen, enz. met de omschrijving, waar zij gelegen zijn, in welken staat zij verkeeren, aan wie zij zijn vermaakt enz., om aan Boedelmeesters qualificatie te verleenen, om te treden tot den dadelijken verkoop van al zulke perceelen en, „procedido bij „hunne boeken ingenomen zijnde, onder den fidei-commissairen band „gelaten te werden, ten waare de fidei-commissaire eijgenaars of- „legatarissen aannemelijke redenen, voor het contrarie, wisten te „suppediteeren, waartoe aan hun tijd en gelegendheid zal worden „gegeven". Van dit besluit waren zoodanige vaste goederen uitgesloten, waar van deze of geene personen, die met geen billijkheid onder het „gemeen" gerekend kunnen worden, mitsgaders het vruchtgebruik daarvan genieten, tevens ook de zoodanige die aan Europeanen of hunne afstammelingen op die wijze vermaakt zijntenzij die goederen geabandonneerd en in een zichtbaar verval geraakt waren. Om voortaan radikaal den weg af te snijden, dat zulke „repro- chable dispositiën" gemaakt werden, werd het aan al de notarissen verboden, om testamenten te passeeren waarin fidei-commissaire dis positiën gedaan werden, ten voordeele van Inlanders, w. o. begrepen alle onchristelijke onderdanen. In het plakaat van 13 October 1757 wordt de grensregeling op genomen terzake van het distrikt Tangerang, en blijkt daaruit tevens, dat in die dagen reeds alle landen der compagnie, aan deze zijde van het gebergte, gelegen tusschen Tangerang en het regentschap Krawang, aan particulieren verkocht zijn, met uitzondering van het stuk land genaamd „ClappanongaVDit land werd ter dispositie van den Gouverneur-Generaal gelaten, gelijk hetzelve van oudsher daartoe beschikt is geweest. Uit het besluit van 12 Juli 1759 valt op te merken dat de Boedel- meesteren niet geheel aan de opdracht, hen bij dat van 26 Augustus 1757 gedaan, konden voldoen. In de papieren van den ouden tijd, voornamelijk bij de notariëele testamenten, was geen plaats, gelegen heid, akte of geschrift, dag of datum, met één woord niets waarge nomen, waaruit de fidei-commissaire goederen konden worden ontdekt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 159