160 Daarenboven waren de protocollen, van de vorige eeuw en eenige jaren daarna, in zoodanige „confusie" en van alle goede orde of annotatie ontbloot, dat daaruit met geen zekerheid eenig licht te krijgen was geweest. Ook waren zij in de onmogelijkheid geweest daarnaar eenige recherche te doendoordien de meeste zoodanig verstrooid en afge legen waren, dat het onderzoek daarnaar niet had kunnen worden gedaan, alhoewel zij achter ieder gevonden fidei-commis, den stand, de belendingen, breedte en diepe bijgevoegd hadden, een wegwijzer te dienen voor den landmeter, in het opnemen en nameten van zoo danige vaste goederen, als deze Regeering mocht besluiten te laten verkoopen. In het plakaat van 25 Maart 1760 is het compendium opgenomen der voornaamste Mahomedaansche wetten en gewoonten, in zake erfenissen, huwelijken en echtscheidingen. Niet onvermeld mag blijven, dat de eerste titel, betreffende het punt van successie mitsgaders alle verdere erfenissen, bij staatsblad 1828 No. 55 opnieuw van kracht is verklaard. De Gouverneur-Generaal Petrus Albertus van der Pana zat van 1761 tot 1775 op den Buitenzorgschen troon. Kort na zijn optreden werd het plakaat van 2 Maart 1761 uit gevaardigd, waarin voorschriften zijn opgenomen nopens het over schrijven van vaste goederen. Reeds bij plakaten van 26 April 1752 en 21 September 1759 was bepaald, dat de overschrijving van vaste goederen binnen den tijd van 3 maanden of „daaromtrent!" moest plaats hebben. Bij wege van ampliatie en alteratie werd nader goedgevonden en verstaan te ordonneeren, dat niet alleen een iegelijk, binnen den tijd van drie maanden, de vaste goederen, waarvan hij in possessie is of waarvan hij vervolgens in possessie mocht komen, op zijn naam moet doen overschrijven, en dat bij verzuim of overtreding de boete van 200 rijksdaalders, ten behoeve der armen, zal moeten betaald worden. Vreemd mag het zeker heeten, dat die boete van 200 rijksdaalders op alle vaste goederen, van welke waarde ook, drukte, dus ook op goederen, welke die waarde niet eens vertegenwoordigden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 160