161 Bij plakaat van 16 Juni 1761 werd bovengenoemden termijn met drie maanden verlengd, doch onder bepaling, dat na expiratie van 7 October, van dat jaar, in 't vervolg de bepaalde tijd van drie maanden in volle vigeur blijft. Hoe weinig ernst of in deze de Regeering aan den dag gelegd heeft moet men afleiden uit het feit, dat tot 19 Maart 1790 niet minder dan 10 plakaten zijn afgekondigd waarbij de gestelde ter mijnen, telkens met 3 of 6 maanden verlengd werden. Bij plakaat van 17 November 1761 werd opnieuw de last uitge vaardigd tot het opmeten van landerijen enz., bij verkoop. Door Heemraden der Bataviasche ommelanden was te kennen ge geven, dat er dagelijks vele abuizen gemaakt werden in het formeeren der kaarten van particuliere landerijen en erven, buiten deze stad gelegen, door opgave van verkeerde belendingen, bij de koop- en eigendomsbrieven, veroorzaakt, na hunne gedachten, door de om standigheid, dat sedert het Chineesch oproer, in 1740, vele lande rijen van eigenaars veranderd zijn, diverse afgebrande huizen wederom zijn opgebouwd en naderhand, bij verkoop, op anderen getranspor teerd, zonder dat men zich ten opzichte der juiste belendingen of grensscheidingen schijnt „bekreund" te hebben. Er werd dientengevolge aan de Regeering gevraagd, om Schepenen te gelasten geene opdrachten van landerijen te laten doen, als die bevorens door de gezworen landmeters „de novo" zullen zijn ge meten, ten einde men verzekerd zij, dat de nieuwe en ware belen dingen bekend zullen gesteld worden in de koopbrieven, die daarvan opgemaakt worden. Tevens werd bepaald, dat dergelijke metingen niet telkens, maar ééns vooral zullen behoeven te geschieden, bij den eersten verkoop (vergelijk plakaat van 3 October 1730, opgenomen in dit Tijdschrift jaargang V bladzijde 190). Als toelichting van bovenstaand plakaat, werd dat van 14 December 1761 afgekondigd, waarin werd medegedeeld, dat niet alleen lande rijen, maar ook alle erven, zoowel binnen als buiten de stad, die sedert 1740 niet hermeten zijn, in dezelfde gunst zouden deelen. Bij plakaat van 16 Juli 1762 werd het college van Heemraden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 161