162 gemachtigd, tot het heffen van 5°/0 van de opgegeven en getaxeerde waarde der landen in het Westerveld en van een maand huishuur van de eigenaars der huizen staande in de Chineesche kampong, tot fournissement der kosten van den reeds gegraven wordende nieuwen mond, in de Tangerangsche rivier. Met de meeste opgaven kon men echter geen genoegen nemen, daar de betrokken eigenares slechts de waarden opgegeven hadden, volgens oude koopbrieven, die, naar rato van de groote inkomsten, te matig waren gesteld. Naar het oordeel der Heemraden konden de eigenaren die lichting gemakkelijk dragen, wegens het aanzienlijk voordeel, dat aan al die landen, op den duur, zou worden toegebracht. Bij plakaat van 19 October 1762 wordt „eens voor altoos" aan den kapitein der Oostzijdsche Javanen „Jenega Soeta Wangsa" en zijne successeuren, in officio, afgestaan de zoogenaamde „jBoerestukken" of gen<b „Denambo" volgens een daarvan geformeerd en overgelegd kaartje 15 a 16 uur gaans zuidoostwaarts buiten deze stad in 'tOos- terveld gelegen. Ik kan de verzoeking niet weerstaan den tijd iets vooruit te loopen en hieronder een extract optenemen uit den brief van den Gouverneur-Generaal Petrus Albertus van der Parra en Rade van Indië aan de Bewindhebbers der Generale O.-l. compie gedagteekend Batavia 31 December 1765". „T)e Jacatrasche Bovenlanders concerneerende heeft men van de Tangerangsche boeren of landbouwers laten invorderen, voor ver schenen erfpachten, f 1200 en den gecommitteerde over de zaken „van den inlander, den 22sten Maart, gequalificeerd om in het vervolg dezulken welke in de voldoening van erfpacht achterblijven uit het bezit hunner perceelen te stellenzijnde tevens aan twee differente „personen in eigendom afgestaan 2 perceelen voor 250 rijksdaalders „ieder". Na dien tijd vindt men van de Europeesche landbouwers niets meer vermeld, zoodat ook dit plan van Van Imhoff te niet ging als een zwak beekje, dat zich in het zand verliest. Bij plakaat van 7 Februari 1764 werd den Notarissen verboden, om in testamenten bepalingen optenemen, macht gevende tot een publieken of onderhandschen verkoop.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 162