164 In de eerste plaats werden daarbij de termijn van overschrijving van vaste goederen van 3 tot 6 maanden geprolongeerd en na 6 maanden de volgende boeten vastgesteld: 10% van de intrinsieke waarde der vaste goederen ter waarde van 50 Rds. en daarbeneden 5; ter waarde van 50 tot 100 Rds. 10; van 100 tot 150 Rds. 15; enz. doch niet hooger dan 200 Rds. Ten tweede werd verboden om huizen of op stallen, daar men eigendom of beheering van heeft, dan wel indertijd den eigendom of beheering van krijgen mocht, 't zij deze binnen deze -stad, de voor steden of in de tuinen en landerijen gelegen zijn, aftebreken of te applaneeren, dan nadat er, onder vertooning van de daartoe drin gende redenen, speciaal verzoek bij deze Regeering toe zal gedaan en permissie verkregen zijn. Ten bewijze, dat in Indië niet alles altijd even vlug werd afgedaan, wensch ik een oogenblik de aandacht te bepalen bij de nieuwe sta tuten van Batavia. Nadat de Gouverneur-Generaal „A. van D i e m e n", op den 8sten Juli 1842, aan de op zijn last samengestelde statuten van Batavia kracht van wet had verleend, dacht in Indiëvoor zoover blijkt, gedurende ruim 70 jaar niemand aan eene aanvulling of omwerking van dien arbeid, hoezeer de behoefte daaraan niet zelden gebleken moet zijn. Uit Nederland kwam dan ook hiertoe de noodige stoot, bij mis sive van Heeren XVII, van 9 Juli 1715, waarin deze o. a. schreven „Ondertusschen ordonneeren wij, dat UE. de statuten van Batavia „door een bequaam persoon, soo veel der zoude mogen sijn geëma- „neert tot deese tegenwoordige tijd toe, in goede ordre en onder „haare behoorlijke tituls laaten redigeren en uytschrijven en ons „een exemplaar of twee daarvan toekomen, om bij ons nagesien en „vervolgens geresolveert te werden, of deselve hier te lande of wel „op Batavia sullen laaten drukken". Men was in de keuze niet erg gelukkig. Wèl werden bekwame personen daaraan werkzaam gesteld, doch het scheen wel of er een fatum op dien arbeid rustte, daar zij door sterfgevallen herhaaldelijk door anderen vervangen werden, totdat eindelijk, bij missive van 21 October 1766, (dus ruim yg eeuw na de bekomen last) de Indische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 164