168 Bij plakaat van 18 Mei 1770 werd den landmeters weder een faveur toegekend. Zij werden n.l. vrijgesteld van het betalen van tol bij bruggen en hekken, zoowel voor zich zeiven als voor hunne rijtuigen en paarden. Het plakaat van 16 Februari 1772 houdt de bepaling in, dat de binnen-regent van het buiten-hospitaal te Batavia zeker stuk weiland, ex-officio, moest bezitten. Daartoe werden van den heer Raad-ordinair „de Klerk" zekere 14 stukken, bijéén getrokken land, overgenomen. Die gronden waren omtrent s/4 uur gaans Zuidwaarts buiten de stad gelegen, even boven de post „Rijswijk", in het 3de deel van het blok M. Deze overname had plaats voor de som van 2400 Rds. Voor de eerste maal werd het overgedaan aan den toenmaligen binnen-regent van het gemeld gasthuis „PieterJosephdeVienn e", met bepaling, dat dit weiland van hem op zijn successeur en zoo vervolgens zou overgaan, voor den gemelden inkoopsprijs, doch werden zij telkens vrijgesteld van de betaling van 's Heeren ge rechtigheid, op het transporteeren van vaste goederen gefixeerd. Hoe het in die dagen met Batavia gesteld was, moge blijken uit een brief van Stavorinus, welke in de jaren 17741778 Batavia bezocht. Daarin zegt hij o. a. j dat door het verval van den handel de huizen, waarin eertijds de groote negocianten woonden, alsmede hunne pakhuizen, ledig zijn en dat de onbegrijpelijke daling in den verkoop der woningen den val van Batavia aanduidde. Daarenboven werd Samarang, door nieuwen aanbouw, uitgelegd en nam hare bevolking, zoowel Europeanen als Inlanders, zoo sterk toe, dat de vaste goederen er, sedert 1770, aanhoudend in waarde stegen. Bij 't plakaat van 5 April 1774 werd bepaald, dat voortaan van alle vaste of onroerende goederen binnen en buiten Batavia, dus mede van tuinen en landerijen, die bij publieke vendutie of onder de hand verkocht werden, dan wel bij wege van donatie, legatie, erfstelling of anderszins in eigendom op iemand overgaan, boven 's Heeren gerechtigheid en andere lasten, nog door de koopers of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 168