169 verkrijgers dier goederen, bij het doen van opdracht of overschrijving op hunne namen, aan den secretaris van Schepenen 2 x/2 percent moest betaald worden, van den laatsten verkoopprijs. Deze gelden dienden om de wegen en bruggen, buiten de stad, behoorlijk te onderhouden. Het schijnt wel, dat alle geldelijke instellingen aan een zelfde kwaal leden, want, bij plakaat van 4 Maart 1783, werd aan de stadskas te Batavia x/3 gedeelte van die 2x/2 percent toegekend, omdat die kas ten achteren was geraakt. Bij het plakaat van 5 Augustus 1774 werd eene regeling getroffen voor het onderhoud der beschoeiingen van de Bacherachtsgracht te Batavia. De eigenaren van erven, huizen, tuinen en landerijen, aan de Noordzijde van de Bacherachtsgracht gelegen, welke geen gemeen schap hebben met de Amanusgracht, waren verplicht de helft van de lasten en ongelden der beschoeiingen te dragen, van die gelegen aan de Zuidzijde van de eerstgemelde gracht. Ter voorkoming van alle pretexten van ignorantie, werd verder besloten, zoowel de secretarissen van de respectieve colleges en de stadsvendumeesters te gelasten, om van dit servituut steeds melding te maken, bij de biljetten van verkooping der voorschreven erven, huizen, tuinen en landerijen. Ook werden Schepenen aangeschreven, om bij de koopbrieven of akten van overschrijving dier goederen dit servituut speciaal bekend te stellen, wanneer zij bij verkoop of ver sterf aan nieuwe eigenaars overgaan. In aansluiting van dat plakaat dient dat van 11 September 1792 hier eene plaats te vinden. Daarbij werd de volgende wijziging aangebracht: Van alle erven, huizen, tuinen, landerijen en fabrieken, gelegen aan de Zuidzijde van de Bacherachtsgracht, werd alle jaren, beginnende met 1 Januari 1793, de volgende belasting geheven: welke breeder zijn dan lx/2 roede een Rd. a 48 stuivers voor iedere roede breedte en alle, die een mindere breedte hebben, 24 stuivers. Van die gronden aan de Noordzijde x/4 van 't geen voor de Zuid zijde bepaald is. (De namen van die grachten komen nog, op ge schilderde bordjes, aan de hoeken dier straten voor). Jeremias van Riemsdijk was van 17751777 landvoogd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 169