170 Een zijner eerste daden was om besluiten, die niet meer gehand haafd of in het vergeetboek geraakt waren te hernieuwen. Zoo vindt men in het plakaat van 7 December 1775 het verbod weder opgenomen tegen het afbreken, zonder vergunning, van huizen enz. buiten de stad Batavia. Die zich aan afbreking van gebouwen of applaneering schuldig maakte, zonder de vergunning van de Regeering gekregen en aan het college van Heemraden dat bewijs vertoond te hebben, werd met 1000 Rijksdaalders beboet. Geen kleinigheid voorwaar! Doch men mag daaruit o. a. opmaken, dat de Regeering er op bedacht was overal munt uit te slaan. Hierboven is herhaaldelijk sprake van het college van Schepenen, daarom acht ik het niet ondienstig, met een enkel woord, aan te geven waaruit dit college bestond, welke hare werkzaamheden waren enz. In de oude statuten vindt men, in de resolutie van 29 Mei 1690, daarover o m. het volgende opgeteekend: „Dit collegie bestaande uit een President, lid dezer Regeering „zijnde, een vice-President en vier leden uit de burgers, met nog „drie leden uit 's compagnie's dienaren, zal jaarlijks vóór den 30sten „Mei (dag van Batavids verovering) eene nominatie van een dubbel „getal der bekwaamste en eerlijkste ingezetenen formeeren, om daar- „uit bij deze Regeering, indien men mochte goedvinden eenige „derselve te ontslaan, in stede van de gedimitteerders, andere te „eligeeren". Tot zijne werkzaamheden behoorden: de administratie der Justitie, het maken van keuren en ordonnantiën aangaande de straten, bruggen timmeragien en andere zaken, Batavia concerneerende. Verder alle transporten van en hypotheekstelling op onroerende goederen, welke, onder het zegel van twee gecommitteerde Schepenen, geëxpedieerd werden. In de resolutie van 6 April 1752 werd imperatief gelast om, bij eigendomsovergang, in de akten uitdrukkelijk van alle erfdienstbaar heden melding te maken. Belangrijk is de resolutie van 23 Maart 1708, waarbij men een open oog had, om voor de belangen der ingezetenen te waken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 170