171 Om deze alle mogelijke securiteit te verschaffen, zoo omtrent het koopen van vaste goederenals het uitzetten van geld daarop, werd den secretaris der Schepenenbij alle voorkomende hypotheekstellingen gelast, zulks niet alleen in dor so der orgineele koop- of andere brieven van eigendommaar ook in het protocol der eigendomsbrieven ter zijde te noteeren, met aanwijzing van den datum en het folio, waarop de verbandbrief in het protocol der schepen-kennissen geregistreerd staat. Bij afbetalen en royeeren van eenige schuld moest niet alleen op de voorschreven aktenin het protocol der schepen-kennissen, maar ook in dat der koop- en andere transportbrievenmitsgaders op de koopbrieven zelf, de voorschreven ontlasting aangeteekend worden. Voorts mocht de secretaris, bij overdracht of overschrijving van eenige vaste goederen, de koop of andere eigendomsbrieven niet aan gecommitteerde Schepenen overgeven, om geteekend en bezegeld te worden, voor en aleer hij in dorso, niet alleen de betaling des Heeren gerechtigheid genoteerd, maar ook bovendien daarop gesteld en onder teekend zal hebben, dat hij, wegens dien verkoop of andere overschrijving, de behoorlijke notitie geschreven en onderteekend heeft op de vorige koop- of transportbrieven zelfs, met aanwijzing eveneens van data's en folio's der nieuwe koop- of transportbrieven. De secretaris was bovendien gehouden, op verzoek van belang stellenden, bij de protocollen na te zien, of vaste goederen bezwaard of aan anderen verkocht en getransporteerd mochten zijnen des gerequireerd wordende, daarvan een schriftelijk bewijs af te geven. Hij was tevens verantwoordelijk gesteld tot vergoeding der schade, die door zijn verkeerd beheer of bericht in deze, als ook in geval van onwilligheid of verzuim, door belanghebbenden geleden mocht worden. Bij de resoluties van 16 Augustus 1757 en 3 Februari 1761 werd bepaald, dat van alle huizen, pedakken en erven binnen de stad, de Zuider- Voorstad en de Chineesche kampong, jaarlijksch een kwart maand huishuur ingevorderd zal worden, ten einde Schepenenuit dit fonds, de noodige penningen mogen vinden, tot support der gewone stadslasten. Meerdere plakaten hebben hierop betrekking; bij dat van 30 April 1776 werd een kwart maand huishuur zelfs op een halve gebracht. Ofschoon dit volgens tijdsorde eerder vermeld had dienen te worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 171