21 soonlijks kan vinden waar toch slechts wordt herhaald wat telkens uit den mond der registratie-ambtenaren, zeiven kan worden gehoord wanneer gulweg wordt erkend wat niet anders dan als prijzens waardige zelfkennis kan worden beschouwd dat zij (de registratie ambtenaren) in 't geheel geen verstand van het kadastrale vraagstuk hebben, terwijl de bevordering der belangen van het kadaster over eenkomstig de eischen des tijds slechts kan worden toevertrouwd aan een hoofdambtenaar, deskundige op kadastraal gebied. De Ver. voor K. en L. matigt zich niet een oordeel aan over registratie-kwesties, maar daarom ook meent zij dat elke inmenging van de afdeeling registratie in kadastrale zaken moet worden gewraakt. De heer Bonté is blijkbaar niet overtuigd, en de vrij wel onvrucht bare discussies zouden wellicht nog langer zijn voortgezet als niet uit de stemming over eene inmiddels door den heer van Dijk ingediende motie was gebleken, dat de vergadering niet instemde met het ietwat obstructionneerend optreden van den heer Bonté. Met algemeene stemmen toch die van den heer Bonté uitgezonderd werd de motie- van Dijk aangenomen. Ze luidt: „De vergadering van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, gehoord den heer Bonté in zake de briefwisseling van het bestuur der Vereeniging. met Z. Exc. den Minister van Financiën, kan zich geheel vereenigen met al hetgeen dat bestuur namens de Ver. in deze zaak heeft gedaan." De rubriek „huishoudelijke zaken" van de agenda was afgedaan, een kwartiertje was gepauseerd en daarna wordt het woord gegeven aan den heer I. Boer, Hzn. tot het houden van zijne voordracht over „de conclusiën van de Fransche Staatscommissie voor het kadaster" Eene merkwaardige overeenkomst bestaat er tusschen de toestanden en misstanden van het kadasterwezen in Frankrijk en hier te lande zeide spreker, en geen wonder, evenals onze zoogen. nationale wet geving is ook ons kadaster in zijn oorsprong Fransch. Het ontbreken van een behoorlijk kadaster is in Frankrijk evenals in Nederland eene der oorzaken van de onzekerheid der rechtstitels van den grondeigen dom, dientengevolge worden dikwijls kosten tot een aanmerkelijk bedrag gemaakt, welke kosten hoofdzakelijk door den kleinen grond bezitter worden gedragen. De voortdurende aandrang naar verbetering had in Frankrijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 21