23 Omtrent dit laatste onderdeel van haar onderzoek kwam de tech nische sub-commissie tot het besluit om naast de lijnmeting ook de tacheometrische opneming, eveneens verricht in verband met eene voorafgaande driehoeks- en polygoonmeting, te moeten doen toepassen. De metingen zouden overigens op zoodanige wijze moeten worden uitgevoerd, dat vergissingen uit de verzamelde gegevens zullen blij leen en dus onmiddellijk kunnen worden hersteld, voorts met eene nauw keurigheid voldoende om verloren geraakte of verplaatste grenzen ten allen tijde weder op het terrein te kunnen aanwijzen, door gebruik te maken van die eenmaal verkregen gegevens. Wat betreft de verplichting om de grenzen voortdurend afgebakend te houden meende de juridische sub-commissie niet verder te mogen gaan dan met het stellen van deze verplichting aan den Staat, de gemeenten en de corporaties. Aan de hand van het rapport der extra-parlementaire commissie meende de spreker er nog op te moeten wijzen hoe groot het aantal prosessen is, die in Frankrijk over grenskwesties worden gevoerd, en welke enorme sommen somtijds door dergelijke processen worden verslonden. Toen komende tot de conclusie aan het slot van zijne voordracht, wees de heer Boer op de overeenstemming, welke bestaat tusschen de uitspraken van de Fransche Staatscommissie en die van de Ver- eeniging voor Kadaster en Landmeetkunde in Nederland. Deze Ver. is dus reeds lang op den goeden weg. Het onderzoek in Frankrijk ingesteld heeft in het licht gesteld, dat de tijd van handelend optreden daar is. Slechts een eenvoudig kadaster-wetje is noodig Blijft de Nederl. regeering echter voortgaan met het doen uitvoeren van kostbare hermetingen van gemeenten voor het kadaster, op de thans algemeen veroordeelde grondslagen, dan maakt zij zich schuldig aan roekelooze verspilling van 'stands geldmiddelen! Met een daverend applaus werd de heer Boer beloond voor de moeite, welke hij zich had getroost om zijne belangrijke voordracht voor te bereiden, en de voorzitter was ongetwijfeld de tolk van alle aanwezige leden toen hij den spreker met van waardeering getuigende woorden dankzegde voor diens boeiende improvisatie 1), waarvan slechts Te veel eer. (B.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 23