POSITIEF OF NEGATIEF? Het Torrensstelsel zet zijn zegetocht steeds voort, en schijnt, na in korten tijd vasten voet te hebben verkregen in Australië, Azië, Amerika en Afrika, thans ook de Westersch-Europeesche Staten, waar het negatieve stelsel heerscht, te willen binnendringen. Althans de commission extraparlementaire du cadastreingesteld bij presidiaal decreet van 30 Mei 1891, heeft voor Frankrijk een hypotheekstelsel ontworpen, dat blijkt niets anders te zijn dan het Torrensstelsel, geënt op de hoofdbeginselen van het Duitsche grondboekrecht. Ook in ons land zal over de vraag: positief of negatief? eene beslissing gevallen zijn in den boezem der Staatscommissie voor de herziening van ons Burgerlijk Wetboek. Wij behoeven onze nieuws gierigheid naar die beslissing niet op te schorten, tot de verschijning van het ontwerp 2e Boek, daar een der commissieleden, Prof. Hamaker, ons het hypotheekstelsel heeft geschetst, dat vermoede lijk in de voorstellen der Staatscommissie zal blijken te zijn be lichaamd. Dat stelsel nu is zoo mogelijk nog negatiever dan het bestaande, in dien zin, dat het naar mijne meening nog minder dan dit zal voldoen aan de behoeften van het maatschappelijk verkeer, zoodat eene ver scherping van den strijd is te wachten, eer eene definitieve beslissing over de gestelde vraag zal genomen worden. Zal die strijd zonder vooroordeel, met zaakkennis worden gevoerd, dan dient men zich helder voor den geest te stellen, op welke grondbeginselen de twee soorten van stelsels berusten, Eene scherpe omschrijving en omlijning van het hoofdbeginsel van Dit artikel wordt ongeveer gelijkertijd opgenomen in het Weekblad voor Notarisambt en Registratie, onder redactie van Mr. H. J. Hamaker en Mr. A. J. B. Rijke.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 41