43 Dit mag mij echter niet weerhouden eene kleine opmerking te maken naar aanleiding van enkele uitdrukkingen die Mr. Hamaker zich veroorlooft, zooals de heer Boer is „een echte pleitbezorger van het Torrensstelsel," wien het hapert aan een „scherp onder scheidingsvermogen Daardoor voel ik mij wel een beetje weerloos in den hoek gezet Want eerstens houd ik Mr. Hamaker voor een te wetenschappelijk man, om zich, ter handhaving van het eenmaal bij de herziening van ons B. W. ingenomen standpunt, te laten leiden door voorin genomenheid of vooroordeel, en tweedens heb ik te hoogen dunk van het onderscheidingsvermogen en andere begaafdheden van mijn hooggeleerden bestrijder, om de mij toegeworpen bal te kunnen terugkaatsen, gesteld al, dat ik zulks ]niet achtte in strijd met den goeden toen van polemiek. Met de hiervolgende beschouwingen beoog ik een tweeledig doel mijn betoog in dit tijdschrift en in het Rechtsgeleerd Magazijn, waarvan Mr. Hamaker een overzicht geeft, dat m. i. aan objectiviteit te wenschen overlaat, hier, althans gedeeltelijk, nogmaals op te bouwen, en de ingebrachte tegenwerpingen te weerleggen. Het is bekend, dat de zaken er dikwijls zeer verschillend uitzien, als men ze van verschillende 'standpunten beschouwt. Dit geldt veelal nog meer in figuurlijken dan in letterlijken zin. Door dage- lijksche oefening heeft het zinnelijk oog er zich aan gewend, de regels der perspectief onbewust toepassende, om rekening te houden met het verschil in proporties, die schijnen te veranderen bij elke verandering van het standpunt; voor het geestelijk oog is zulks veel moeilijker. Op het standpunt door Mr. Hamaker ingenomen tegenover hypo theekstelsels, krijgt „het toezicht der overheid" een zoo overheer- schende beteekenis, dat de andere factoren daarbij in het niet vallen, hoogstens zijn: „argumenten in het debat." Vandaar dat die schrijver het „eenige eigenaardige" van het nega tieve stelsel ziet in de medewerking der overheid voor de vast stelling der rangorde van verschillende beschikkingen van eenzelfde persoon over hetzelfde onroerend goed. Het positieve stelsel daarentegen wordt gekarakteriseerd daardoor dat de overheid zou instaan voor de juistheid van den geheelen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 43