- 44 inhoud van het grondboek. Door den omvang der inmenging van de overheid wordt het verschil tusschen de beide stelsels en tevens de keuze voor ons land bepaald. Een „buitensporig en al te landsvaderlijk gezag" kan niet worden geduld in „oude landen, waar de maatschappij geleerd heeft op eigen krachten te steunen en de bemoeiing der overheid van oudsher tot het noodzakelijke beperkt is" (Weekbl. 1895 bl. 687). De Staat moet niet „preventief" alleen „repressief" optreden, zich alzoo be perken tot de rol van wat de Duitschers noemen den Polizei-Staat. Met leede oogen moet de schrijver van „het recht en de maat schappij," als belijder van dit, in zijne consequenties nog slechts door weinigen gehuldigde beginsel, den aandrang gadeslaan, uit maatschappelijke behoeften en toestanden geboren, om de Staatszorg bij sociale hervormingen uit te breiden; hoe langer hoe meer moet hij dientengevolge zijn liefde voor zijn geesteskind voelen verdwijnen. Geenszins kan ik toegeven, dat het Mr. Hamaker gelukt zou zijn, op deze wijze de beide stelsels in „scherpe tegenstelling" te brengen. In beide heeft men Staatszorg, het geldt hier dus geen groot beginsel, hoogstens een bezwaar, eene »quaestie van meer of minder." Wat den last aangaat, den burgers opgelegd, is het ver schil zeer gering. In dit tijdschrift XI bl. 109 a 113 x) heb ik aan getoond dat die last in het Torrensstelsel zich feitelijk bepaalt en in verband met het duplicaten-stelsel zich ook bepalen kan tot de legalisatie (anthentiseering) der akte door een notaris of ander bevoegd openbaar ambtenaar. Daarom is de bemoeiing der overheid voor mij, sinds ik het Torrensstelsel heb leeren kennen, geen over wegend bezwaar, hoogstens „een argument in het debat". Mr. Hamaker beweert echter, dat hij in uitbreiding der Staats zorg op zichzelf niet zoo groot bezwaar ziet, doch hij wenscht dat „de bijzondere personen in volle vrijheid 2) en naar eigen inzicht hunne belangen kunnen behartigen" (Weekbl. 1895 blz. 687). Ook andere voorstanders van het negatieve stelsel leggen op die vrijheid den nadruk. Ligt hierin voor hen het hoofdmotief, dan staat hun zaak zeer zwak. Immers het negatieve stelsel verwezenlijkt die 1) Rechtsgel. Mag. 1895, bl. 270 276. 2) Door mij gecursiveerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 44