45 volle vrijheid slechts in naam, in schijn, niet in werkelijkheid daarentegen is juist die volle vrijheid het ideaal, waarnaar Sir Robert Torrens met zooveel succes streefde. Gelijk in 't algemeen de hervormingen, waarop in onzen tijd wordt aangedrongen, ten doel hebben, mede door uitbreiding van Staatszorg, de afhankelijkheid en onderworpenheid van de groote menigte te bestrijden en dus de ware vrijheid niet te beperken, doch omgekeerd meer tot gemeen goed te maken, zoo zal ook de invoering van een positief stelsel, in den vorm van het Torrensstelsel, leiden tot verkrijging der „volle vrijheid van de bijzondere personen, om naar eigen inzicht hunne belangen te behartigen," zooals nader zal blijken. In het positieve stelsel, zegt Mr. Hamaker heeft men „registers, „die voor de overheid het middel zijn, waardoor zij aan het publiek „mededeelingen doet omtrent de rechten op onroerend goed en de „subjecten van die rechten", mededeelingen „die als waar gelden, al „zijn zij niet waar; voor welker juistheid de overheid instaat." Op de „inschrijving kunnen wij afgaan, niet omdat zij per se juist is, maar „omdat zij per se als juist wordt gehandhaafd." (Weekbl. 1895 bl. 674, 687). Te wiens behoeve zou de overheid instaan voor juistheid harer mededeelingen, de inschrijving als per se juist worden gehandhaafd? Niet ten behoeve van de gerechtigden in het grondboek vermeld, wat de overheid ook moeilijk zou kunnen doen, daar zij zich met de obligatorische verhoudingen tusschen de partijen niet inlaat. Ook niet ten behoeve van erfgenamen of andere verkrijgers om niet; evenmin van verkrijgers, die wisten dat de ingeschrevene geen recht hebbende was. Tot hare juiste proportie herleid, behelst bovenstaande definitie niets meer dan het beginsel der openbare geloofwaardigheid (öffentliche Glaube): het grondboek geldt als waar en als volledig ten behoeve van bona fide derden verkrijgers en te hünnen behoeve alleen. Doch meer dan in de definitie van Mr. Hamaker wordt door de conclusiën, er uit getrokken, te groote kracht aan de inschrijving toegekend, den indruk te weeg gebracht alsof het er slechts op aankomt zijn recht geboekt te krijgen, om tegen elke uitwinning gevrijwaard te zijn. „Onder het positieve stelsel is men of de ware,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 45