47 „is? Is hij niet de man, die door een iegelijk als eigenaar moet „worden erkend; die eiken aanval op de zaak, van welke zijde hij „komt, kan afslaan en, indien de zaak in andere handen is, haar „met de revindicatie kan opvorderen; die over de zaak beschikt, „door haar aan wien hij goedvindt in eigendom over te dragen, of „met eenig zakelijk recht te bezwaren Is dit alles te zamen niet „eigendom? M.i. zonder twijfel, Zoolang de inschrijving van zeker „persoon als eigenaar bestaat, is hij het ook. Gelijk ik boven „opmerkte, dat de niet ingeschrevene, al heeft hij recht ingeschreven „te worden, geen eigenaar is, zoo constateer ik hier, dat de wel „ingeschrevene wel eigenaar is, al is het waar, dat hij nooit inge schreven had moeten zijn. De verhouding tusschen hem en dengene, „die bevoegd is hem uit het grondboek te verjagen, is niet, dat hij „eene zaak bezit, die aan den ander toekomt: de zaak, die hij „onder zich heeft, komt hem toe, krachtens zijne inschrijving. Die „verhouding is, dat hij eene inschrijving bezit, waarop de ander „aanspraak heeft. Zoo wil het nu eenmaal het formalisme van een „grondboek. Door de daad der administratieve autoriteit, die het „grondboek beheert, wordt niet slechts die eigendom, die naar de „regelen van het materiëele recht bestaat, openbaar gemaakt en „bekrachtigdzij schept ook eigendom daar, waar hij naar de regelen „van het materiëele recht niet bestaat." (Weekblad 1895 bl. 667). De Schrijver blijkt hier het formeele grondboekrecht op het oog te hebben, dat door de Pruisische grondboekwetten en door het ontwerp van een burgerlijk wetboek voor Duitschland niet wordt gehuldigd. „Nach dem preuss. Ges. hat die Eintragung keine formale Rechtskraft Die Einschreibung ist immer nur ein Erfordernisz der Rechtsanderung bezw. der vollen Wirksamkeit derselben. Die Eintragung ist nur ein formales Moment, welches seinen Inhalt aus dem Vertrage empfangt und folglich wirkungslos ist, wenn ihr ein gültiger Vertrag nicht zu Grunde liegt. Nur zu Gunsten des Dritten, welcher im Vertrauen auf ihre Richtigkeit erwirbt, hat sie rechtsbegründende Kraft." (Motive, S. 138, 140), In gelijken zin en in flagranten strijd met bovenstaande aanhaling uit het Weekblad schreef Mr. Hamaker zelf in het Rechtsgel, Mag. (1893, bl. 442): „Eigendom wordt verkregen en verloren buiten het „grondboek: eigenaar kan zijn die niet, niet eigenaar die wél in het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 47