49 Uit ons voorbeeld blijkt ook. dat niet enkel in het negatieve doch ook onder het grondboekstelsel gevonden worden: „tegelijker tijd een aantal rechten van denzelfden aard maar van verschillende kracht", „opkomende en verdwijnende relatief betere en relatief mindere rechten" Ter verdediging van het negatieve stelsel verdeelt Mr. Hamaker de titels in twee soorten nl,„naast een overgroot aantal van eene bekende nagenoeg absolute zekerheid een zeer klein aantal van eene evenzeer bekende onzekerheid" om daaruit te concludeeren dat „de zoo nu en dan voorkomende betwisting in het minst geen algemeene onzekerheid" schept (Weekbl. 1895, bl. 686). Stond de zaak werke lijk zoo, tegen de conclusie zou weinig in te brengen zijn. Men zou alleen kunnen aanvoeren, dat de betwistbaarheid van titels toch niet zoo heel zeldzaam is en daartoe kunnen verwijzen naar beschou wingen van Mr. Hamaker zelf2) naar de beteekenis der vonnissen besproken door den heer N. J. Verkoren3) of naar de ondervinding opgedaan door een mij bekend nauwgezet kooper, die driemaal onroerend goed kocht, telkens zelf als deskundige behoorlijk een onderzoek instelde, de titels in orde bevond, en niettemin driemaal bedrogen uitkwam 4). Doch de geheele voorstelling is in strijd met de feiten. Eerstens zijn er niet twee, maar drie soorten van titels, zooals Torrens 5) terecht opmerkt, nl. behalve goede en slechte, nog titels, die lijden aan een technisch gebrek, zonder dat de eigendom werkelijk met vrucht betwist kan worden en deze vormen een groot contingent. Tengevolge de zuivering der titels vóór de afgifte van een Torrens-certificaat wordt zulk gebrek gedekt. Voor den eigendom met goede titels geeft het Torrensstelsel eveneens groot nut, het certificaat is daarvoor, wat de muntstempel is voor het goud, het maakt het verkeer gemakkelijk daar de waarde der titels niet telkens op nieuw behoeft te worden onderzocht. Mr. H. J. Hamaker, Rechtsgel Mag., bl. 452, 454. 2) Rechtsgel. Mag,, 1893, bl. 453. 3) De Economist 1892, bl. 149. 4) C. W. Gombault, De werking van het negatieve stelsel van openbaar heid, Tijdschr. v. Kad. en Landm. X, bl. 49. 5) Essay on the transfer of land, p. 35.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 49