61 A. G. Lammin ga: Het is wenschelijk dat de drie genoemde diploma's (n.l. voor: electrotechnisch-landbouw of cultuur-en landmeetkundigingenieur) kunnen worden verkregen. J. E. de Meyier: Eene splitsing der diploma's in meer onderdeden zal het peil der specialisten niet belangrijk verhoogen en hun uitzicht op eene bestemming beperken. Als de algemeene gronden zulk eene belangrijke plaats innemen als wij wenschen, moet verdere verdeeling van diploma's als een teruggang worden beschouwdEen diploma voor landmeet kundig ingenieur is eveneens af te keuren. Landmeters van het kadaster en dergelijke zullen het beste werk leveren, als zij volgens vaste voorschriften altijd op dezelfde wijze arbeiden. Voor individuëele opvattingen moet, om de gelijkheid der uitkomsten niet in de waagschaal te stellen, geen plaats zijn. Bij het samenstellen dier voorschriften is misschien meer noodig, doch dit kan in overleg met wiskundigen geschiedeij en zal slechts zelden voorkomen. De groote meerderheid heeft zooveel speciale kennis niet noodig. De land meters trachten naar een verhooging van wetenschappelijk en maatschappelijk peil. Dit laatste zal wel de hoofdzaak zijn, doch zulks kan moeilijk als argument gelden voor het doceeren van leervakken, waaraan overigens weinig behoefte bestaat. F. L. Ortt. Wenschelijk zoude zijn het ingenieursdiploma ook uit te reiken als spoorweg-ingenieur, gemeente-ingenieur, hygiëne-, cultuur-, land meetkundige-, electrotechnisch-, chemisch- (technoloog) en sociaal-ingenieur (dit laatste overeenkomstig den bekenden wensch van den heer Van Marken). Ook de Ingenieur J. Wilke is van oordeel dat er gelegenheid moet zijn voor het verwerven van meerdere diploma's o. a. van landmeetkundig ingenieur. De Cotntnissie zelf oordeelt als volgt Door het onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen en in de mechanica meer verband te doen houden met den aanstaanden werkkring van ingenieur, en door een deel van het laatstgenoemde onderwijs uit de laatste studiejaren naar de eerste over te brengen, wordt het mogelijk geacht om, zonder het peil van het onderwijs te verlagen, meer tijd beschikbaar te verkrijgen voor de beoefening der eigenlijke vakwetenschappen. Encyclopedisch onderwijs, mits wetenschappelijk opgevat, verdient aanbe veling. 1°. bij studievakken, die met eenige bepaalde vakstudie slechts in zijde- lingsch verband staan 2°. in die gevallen, waarin een algemeen overzicht behoort vooraf te gaan aan de behandeling der details.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 61