Das Vermessungswesen in Aegypten bis zur Römerzeit von K EIFFLER. In het tijdschrift van de elsass-lothr: Geometerverein heeft de heer K. Ei ff] er eene studie1) geleverd over de landmeetkunde in Egypte van de vroegste tijden af, tot aan de overheersching der Romeinen. Door de welwillendheid der redactie van dit Tijdschrift werd mij de gelegenheid geboden kennis te maken met dat werk, waarvoor ik haar bij deze mijnen dank betuig, daar de lezing er van mij zeer aangename oogenblikken heeft verschaft. In meer dan een opzicht komt mij die studie hoogst belangrijk voor, reden waarom ik mij voorstel in de navolgende regelen te trachten, de lezers van dit tijdschrift in korte trekken eenigszins met het werk van den verdienstelijken schrijver bekend te maken. Bijna alle schrijvers van de geschiedenis der volkeren van de oudheid noemden Egypte de bakermat der mathematische weten schappen, en werkelijk moeten wij verbaasd staan over de groote intellectueele ontwikkeling van een volk, aan 't welk bijna geen enkele wetenschap geheel onbekend was. Vooral op wiskunstig en astronomisch gebied kan het oude Egypte op geleerden wijzen, wier werken, den stand der toenmalige weten schappen in aanmerking genomen, thans nogieders bewonderingwekken. Een hoogst verdienstelijk werk mag het daarom genoemd worden, de bronnen na te gaan die ons in staat stellen, meerdere bizonder- heden van dat volk te leeren kennen, en, zooals de heer Eiffler in zijne studie deed, de redenen te ontvouwen waaraan het is toe te schrijven dat juist de oude Egyptenaren meer dan eenig ander volk als 't ware voorbeschikt waren, om als voorgangers der be schaving van de bewoners der oude wereld op te treden. Afzonderlijk k 1.50 Mk. verkrijgbaar bij Autenrieth, Secretaris van de Geometerverein, Straatsburg. [Red.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 73