74 Uitgaande van de waarheid dat iedere wetenschap haar ontstaan dankt aan de practische behoeften der menschen, bestudeert de schrijver in de eerste plaats den maatschappelijken toestand der oude Egyptenaren, in afwijking van de meeste schrijvers over de geschiedenis der Geodesie en landmeetkunde, die bijna uitsluitend aan het mathematisch gedeelte recht laten wedervaren. Van alle wetenschappen is er zeker geene, waarop vorengenoemde waarheid meer van toepassing is, dan op de geodesie of wel in het bizonder dat gedeelte van de geodesie wat tot het terrein der land meetkunde behoort. Zoodra een volk eene beschavingsperiode is ingetreden waarin het vatbaar wordt voor een geregeld bestuur, en het begint in te zien dat inwendige rust te verkiezen is boven de woeste strooptochten eener zwervende bevolking, zal het behartigen van maatschappelijk en individueel welzijn in de eerste plaats op den voorgrond treden. Ter bevordering en verhooging der materiëele welvaart van de gemeenschap zoowel als van het individu zullen wegen en kanalen worden aangelegd, verkeersmiddelen worden gemaakt of uitgebreid, als gevolg waarvan de grond, vroeger nagenoeg waardeloos, allengs in waarde zal stijgen en verschillende rechten op den bodem (erfpacht, bezit, eigendom enz.) zullen geboren worden. Ter verkrijging, handhaving en verzekering dier rechten zal een der eerste wetenschappen van practische noodzakelijkheid de land meetkunde zijn. Achtereenvolgens worden in de studie van den heer Eiffler hoofdstukken gewijd aan de geographische- en politieke gesteldheid van Egypte, den toestand van grond en bodem, de mathematische- en geodetische kennis der Egyptenaren, de door hen gebruikte maten en maateenheden, de werktuigen waarmede de landmeetkundige operatiën werden verricht, enkele oud Egyptische metingen en ten laatste eenige bijzonderheden over kaarten en kadaster. Het eigenlijke Egypte der oudheid omvatte eene betrekkelijk smalle strook gronds ongeveer 120 Duitsche mijlen lang, en 1 a 2 mijlen breed, over hare geheele lengte doorsneden door den Nijl aan wiens periodiek wassen en dalen het land hare groote vrucht baarheid dankte, terwijl troostelooze woestijnen zich aan beide zijden uitstrekten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 74