75 Nog in den Romeinschen tijd was Egypte dan ook de korenschuur van de oude wereld, waar een levendige handel bloeide. Egyptisch lijnwaad was wereldvermaard. Bovendien droeg de eigenaardige plaats die de Egyptische koningen in den Staat innamen er niet weinig toe bij, om de welvaart van het land te verhoogen. De pharao was niet enkel alleenheerscher, doch tevens de vader van zijn volk; men bewees hem, zelfs bij zijn leven, goddelijke eer, een overblijfsel van de vroeger in Egypte bestaan hebbende pries terheerschappij. Volgens Herodotus heeft Sesostris (1577—1525) het eerst een geregeld bestuur in Egypte tot stand gebracht. Hij verdeelde het land in provinciën aan welker hoofd een prins van koninklijken bloede stond met erfelijke opvolging ook in de vrouwelijke linieiedere provincie was weder onderverdeeld in drie deelen, en deze laatsten weder in steden en dorpen aan welker hoofd machthebbers met allerhande benamingen stonden. Zoolang krachtige heerschers, wien de welvaart van de bevolking ter harte ging, als koningen van Egypte regeerden, bleef de alleen heerschappij bestaan. Toen echter allengs de macht van de provinciehoofden (Nomar- chen) toenam, een gevolg er van dat leden van de koninklijke familie daartoe werden benoemd, was het met de alleenheerschappij gedaan. Langzamerhand nam ook de macht van den priesterstand zeer toe, uitgebreide bezittingen, nog vermeerderd door aanzienlijke schen kingen der koningen, waren eigendom van de verschillende tempels in Epypte. Die macht werd eindelijk zoo groot, dat na den dood van Ramses XII (c. a. 1000 v. C.) de toenmalige hoogepriester Hhrihor zich niet ontzag de koningskroon op zijn hoofd te plaatsen, welke gedurende een eeuw in het bezit bleef van hem en zijne opvolgers „de Taniten", die als priesterkoningen regeerden. Na hunne verdrijving werden voor een korten tijd de Aethiopiërs zelf heerschers, die op hunne beurt door den Assyrischen koning Assarhaddon werden verdreven, totdat in 527 Egypte eene Perzische provincie werd. Hoewel de inrichting van het satrapenbestuur dezelfde was als die tijdens de Pharaos, moeten toch die jaren van Perzische overheersching voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 75