79 Als inhoud voor den gelijkbeenïgen driehoek wordt berekend het halve produkt van een der gelijke zijden met de ongelijke zijde I (a. a. b zijden); 2 Voor het gelijkbeenig trapezium: het halve product van een der gelijke niet evenwijdige zijden met de som der beide anderen I (b c). De basis ligt in de figuren niet, zooals gewoonlijk bij ons, omlaag maar ter zijde van den driehoek. De foutieve inhoudsformule voor het gelijkb. trap. toepassende op den rechthoek geeft daarvoor den juisten inhoud. In het papyrus Rhind wordt echter niet de rechthoek, wel het kwadraat behandeld en de juiste inhoud op a2 berekend. De inhoud van den cirkel wordt gevonden door het vierkant te nemen van de middellijn, na die eerst met 1/9 van hare lengte verminderd te hebben, wat overeenkomt met eene waarde van tt 16/9 X 2 3,1605. Het is niet bekend hoe die formule voor den cirkel ontstaan is, volgens Cantor toch verkregen de Egyptenaren hunne resultaten door probeeren en construeeren, echter nimmer door afleiding uit mathe matische berekeningen en logische gevolgtrekkingen. In het meetkundig gedeelte van het papyrus Rhind worden ook vraagstukken aangetroffen over het bepalen van oppervlakte in het veld. De stereometrie behandelt de inhoudsberekening van vruchten magazijnen en piramiden. De eersten hadden den vorm van afgeknotte piramiden en kegels. De inhoud werd gevonden door een grondvlak te vermenigvuldigen met \x/2 maal de hoogte. Uit deze berekening volgt dat alleen het bovenste evenwijdige vlak bedoeld kan zijn. Volgens Eisenlohr is die formule alleen dan juist, wanneer de ver houding der zijden van grond- en bovenvlak, bij cirkels die der middellijnen is als 11,4365. Ook de piramide (afgeleid uit de oude Egyptische benaming voor den zijkant piram-us) is uitvoerig behandeld. Een formule voor den inhoud komt echter niet voor, wel het vraagstuk om uit gegeven grootheden eener piramide eene onbekende te bepalen. In de eerste plaats moet het quotient sekot (seqt) gezocht worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 79