80 Onder seqt wordt verstaan de verhouding van de halve diagonaal van het grondvlak tot den zijkant van de piramide. Deze verhouding moet met een hoek van 53° tusschen zij- en grondvlak van het lichaam overeenkomen, hetgeen bij bijna alle piramiden het geval is. Ook de behandeling van reken- en meetkunstige reeksen komt in het papyrus Rhind voor n. m. uit de som van het aantal termen en het verschil de rekenkunstige reeks samen te stellende machten van 7 tot en met den vijfden term worden gevormd en opgeteld, ook is de vervaardiger bekend met de formule S |e (S Som 1 laatste lid e exponent). Aan het papyrus zijn ter verduidelijking teekeningen toegevoegd, die hoewel geen maat houdende toch op het gebruik van de liniaal wijzen. Talrijke hieroglyphentexten wijzen er op, dat ook de geodesie niet onbehandeld bleef bij de Egyptenaren, en dat de meest practische regels der landmeetkunde reeds in de oudheid bekend waren Het lederen document in het museum te Berlijn, betrekking hebbende op de verbouwing van den zonnentempel in Semne is daar een bewijs voor, uit de daarin voorkomende beschrijving van de eerste steenlegging kan men nagaan in hoe hoog aanzien de landmeetkunde bij de Egyptenaren stond, steeds toch werden die stukken onder de heilige schriften opgenomen. Een ander document handelende over den bouw van den zonnentempel in Anu deelt mede dat daarbij de koning tegenwoordig was en tevens behulpzaam is geweest bij de meting. De landmeters in Egypte waren door den koning aangestelde ambtenarenbij het overlijden van een landmeter werden zorgvuldig bewerkte houten ellen in de graftombe neergelegd. Het opnemen onder de heilige schriften van de verschillende land meetkundige verrichtingen was waarschijnlijk oorzaak dat de kennis der practische meetkunde bij de Egyptenaren eeuwen lang dezelfde bleef. Dit nam echter niet weg dat bij de ontwikkeling der Grieksche beschaving tal van geleerden naar Egypte kwamen; de geschiedenis vermeldt een groot aantal Grieksche mathematici die als sieraden van de hoogeschool te Alexandrië bekend zijn geworden. Zoo o.a. Thales (600 v. C.) beroemd door zijne hoogtemetingen van de piramiden, Euclides, bekend door zijne logische samenstelling der onsystematisch

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 80