83 Volgens Cantor bestond dat instrument uit een voetstuk met toe stel tot vertikaalstelling waaraan een schijf met een 4 el lange liniaal vast was verbonden. Het liniaal was zoodanig ingericht dat het zoowel horizontaal als vertikaal kon worden bewogen en vast gezet. Twee kleine pinnetjes loodrecht op de richting van het vizierliniaal dienden tot het meten van rechte hoeken, terwijl voor de horizontaal stelling van het instrument een koper waterpastoestel letje was aangebracht. Verder bestond in Egypte de door Eratosthenes bij zijne graad meting gebruikte zonnewijzer „Gnomon" (zie dit tijdschrift jaarg. V bl. 53.) Hoewel reeds de Grieken circa 550 v. C met dit instrument bekend moeten zijn geweest, de Joden nog vroeger, is het toch waarschijn lijk dat het van oud- Egyptischen oorsprong is, daar de Grieken op weinig eigen uitvindingen op het practisch gebied der geodesie kunnen wijzen, en de Joden hunne voornaamste vorming, zeden, spraak, schrift aan de Egyptenaren danken (de schrijfwijze was als bij de joden van rechts naar links.) Zooals reeds vermeld werd was het gebruik van linialen aan de Egyptenaren bekend. Schalen kenden zij echter niet, wel moet uit de nauwkeurige teekeningen van cirkels worden opgemaakt dat zij eene soort van passer bezaten. Gewoonlijk werden de teekeningen op metalen tafeltjes vervaar digd, vroeger ook wel op tafeltjes gemaakt van dierenhuiden, zooals uit een opschrift op den tempel van Denderah blijkt. Later kwam het papyrus daarvoor in de plaats. Die papyrusrollen werden ge maakt van de papyrusplant waarvan de vezelachtige stengels gespleten, en aan elkaar werden geplakt, waarna de oppervlakte glad werd gestreken; die rollen waren gewoonlijk 50 c.M. lang en 1040 c.M. breed en van eene geele of donkerbruine kleur. Behalve bij de uitvoering van groote bouwwerken, den aanleg van wegen en kanalen werd de kennis der landmeetkunde gevorderd voor de meting en verdeeling der erfpachtsperceelen ten tijde van Sesostris; voor de heffing der grondbelasting werden namelijk de omtrekken van alle perceelen gemeten en daaruit de oppervlakte bepaald. Ten tijde van de Ptolomeërs werd ook rekening gehouden met de indeeling van den grond in bouwlanden en wijngaarden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 83