87 wil weten, daarbij aangenomen, dat het papier, waarop de figuur ge - teekend is, op eene horizontale tafel rust. Men plaatst, met de rechterhand, de punt van de voerstift verti caal in het aangenomen zwaartepunt O, en laat daarbij het bijltje op het papier rusten, na vooraf eene rechte lijn O A (willekeurig) naar den omtrek getrokken te hebben. Nu drukt men met de linkerhand het bijltje licht in het papier en verplaatst vervolgens de stift langs de lijn O A, en van A in den een of anderen zin (hier volgens de richting van het pijltje naar links) langs den omtrek der figuur. Weder bij A aankomende, gaat men van daar naar het punt O terug en men drukt opnieuw op het bijltje. Door het produkt te nemen van de lengte der stang (25 centi meter) en den afstand der twee indrukken op het papier voor en na de rondvoering, krijgt men de oppervlakte van de figuur. Die oppervlakte is uitgedrukt in c.M2. indien de twee afstanden in centimeters gemeten zijn. Om de fout te elimineeren, eigen aan een bepaalden stand van het instrument, moet men eene tweede berekening doen en daarbij de stang in het verlengde van den eersten beginstand plaatsen. Het stellen van de voerstift in het op het oog bepaalde zwaarte punt dient om de onvermijdelijke fout (men vindt steeds een iets te groote waarde) zoo gering mogelijk te maken. Deze laatste fout kan geacht worden van geen invloed te zijn, als de grootste afstand van O tot den omtrek der figuur niet grooter is dan een vijfde van de lengte der stang. Grootere veelhoeken dienen dus eerst in twee of meer deelen ver deeld te worden. Is een figuur zeer klein dan verdient het natuurlijk aanbeveling deze eenige malen rond te gaan en eerst na de laatste rondvoering van A naar O terug te keeren. Ik heb gemeend, in dit tijdschrift, de aandacht op dit instrument te mogen vestigen, vooral voor de ambtenaren van het kadaster in Nederl.-Indië, daar het naar mijne meening goede diensten zal kunnen bewijzen bij het Landrente-kadaster.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 87