8 daarentegen wel omdat de rechter, bij de beslissing van eigendomsgeschillen, in de meeste gevallen geene andere aanwijzingen zal hebben om over de grenzen van eenig perceel uitspraak te doen dan die welke het kadaster verstrekt. »Ware het mogelijk geweest een rechtsgeldig kadaster daar te stellen dan zou men daardoor in Indië, meer nog dan in Europa, gebaat zijn geworden omdat daar aan getuigenbewijs wegens het onbestendig verblijf der Europeanen, het geringe herinneringsvermogen der inlanders, en de weinige betrouwbaarheid der vreemde oosterlingen al even weinig valt te hechten als aan de bewijskracht der gebrekkige akten en meetbrieven" Even juist als deze meening mij voorkomt, behoudens protest tegen het beweren dat de inlander over zulk eene slechte memorie zou beschikken, even onjuist schijnt mij toe wat de Heer Verstij nen hierop laat volgen: sDoch dit ideaal was daar nog minder dan hier te bereiken omdat men in Indië op wetgevend gebied uit den aard der zaak eenigszins achterlijk is en nieuwe maatregelen nog moeilijker tot stand te brengen zijn dan in Nederland, en er dus niet aan te denken viel, om de daarvoor noodige wetgeving in het leven te roepen of zelfs om de daartoe noodige formaliteiten als contradictoire delimitatie, verzekering der grenzen enz. verplichtend te stellen". Uit niets is mij gebleken dat men in Indië op wetgevend gebied zoo achterlijk is; de in overstelpende massa daar te lande uitgevaardigde wettelijke voorschriften zijn over het geheel volstrekt niet van minder gehalte dan men elders wel ziet, maar gaan te veel mank aan het groote euvel van geene, of veel te weinig, rekening te houden met de middelen waarover bij de uitvoering er van beschikt kan worden. En waarom het zoo onmogelijk zou geweest zijn eene verordening af te kondigen waarbij de contradictoire delimitatie werd geregeld, vooral met het oog op de daaraan verbonden rechtsgevolgen, wil mij niet recht duidelijk worden. De wijziging in het Burgerlijk Wetboek zou, indien zij noodzakelijk mocht worden geacht, bij Koninklijk Besluit kunnen zijn afgekondigd, zonder dat de mede werking der wetgevende macht, die hiertoe bij ons te lande vereischt zou worden, had behoeven te worden ingeroepen daar, gelijk bekend is, het Burgerlijk Wetboek voor Neerlandsch-Indië door den Koning werd vastgesteld. Wel verre van het aan de door den Heer Verst ij nen uiteengezette oorzaken te willen wijten dat op Java het kadaster niet zóó werd samengesteld dat het rechtsgeldig kon verklaard worden, schijnt het mij toe dat deze door ieder deskundige zeer gewenschte instelling daarom niet in het leven is geroepen, omdat men waarschijnlijk, toen met de kadastrale werkzaamheden een aanvang werd gemaakt, nog niet de juiste voorstellingen had van hetgeen daartoe onontbeerlijk is en toen deze eenmaal verkregen waren, er tegen opgezien heeft aan het reeds verrichte werk een groot deel zijner waarde te ontnemen door een betoog dat men, op den ingeslagen weg voortgaande, toch nooit tot het, 2) T. v. K. en L. VI, p. 240.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 8