90 wens reeds blijkt uit de uitvoerige inhoudsopgave en uit het alpha- betisch register achter het werk. Deze beide wegwijzers, welke men in elk boek behoorde aan te treffen, doch die nog maar al te dikwijls ontbreken, verhoogen niet weinig de bruikbaarheid van het geheel. Het geschrift bestaat uit 144 bladzijden en is verdeeld in een inleiding, vier hoofdstukken en een conclusie. De inleiding geeft algemeene begrippen omtrent het ontstaan der grondbelasting en haar wijze van heffing, waarbij vooral helder wordt uiteengezet, waarom tienden tegenwoordig een verkeerde werking hebben en als belasting ten eenenmale onmogelijk zouden zijn. Wat al moeilijkheden zijn verbonden aan datgene, waartoe men wel komen moet, de schatting der zuivere opbrengst van den grond, wordt ontvouwd en de historische gang aangegeven hoe men langzamerhand geraakte tot perceelsgewijze schatting. Dan wordt zachtkens heengegleden over de technische werkzaam heden van het onmisbaar instituut, dat men daartoe behoeft, het kadaster. De verdeeling der landsoorten in klassen en de indeeling der perceelen in die klassen als middel om bij de schatting tijd te sparen en de gelijkmatigheid van het werk te bevorderen, wordt vermeld en ten laatste worden definities gegeven der beide stelsels, welke bij de heffing der grondbelasting toepassing kunnen vinden, het repartitie- en het quotisatiestelsel. Het eerste hoofdstuk behandelt de economische werking der grond belasting op de ongebouwde eigendommen. De redenen, waarom de grondbelasting zoo behoort te zijn ingericht, dat zij werkt als een zakelijke belasting worden verdedigd tegenover de beide andere bestaan.de opvattingen van het karakter der grondbelasting, namelijk als ware zij een partieële inkomsten-belasting of een grondrente. Hierop volgt een duidelijke omschrijving, zoowel van het wezen van zakelijke belastingen als van de rechtsgronden, met sprekende voor beelden toegelicht, waarop hun bestaan zoo al kan steunen. Als rechtsgrond voor de handhaving der grondbelasting ontwikkelt Schrijver de vaststaande (x) waarheid, dat de gekapitaliseerde belastingsom in Intusschen, er zijn er, die het geheele begrip der amortisatie van grond belasting ontkennen. Deze beschouwen de koopers, meer bepaaldelijk de kleine lieden daaronder, als buitengewoon dom. Iemand, een stuk gronds koopende, zou, volgens hen, niet beseffen en niet ermede rekening houden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 90