96 Tweede Kamer, ook op dit stuk een overgangstijdperk wordt beleefd, zij het voldoende in herinnering te brengen, dat de jongelieden, die bij het kadaster een aanvankelijke plaatsing erlangen, niet tot de achterlijke behooren, dat de Staat voor hun verdere opleiding niets doet en zij zich dus langs zeer moeilijken weg hun omvangrijk vak hebben eigen te maken, terwijl ten slotte, bij hooge eischen omtrent de nauwkeurigheid van het werk der kadasterambtenaren, hun voor uitzichten buitengewoon duister zijn. Mocht Mr. van Konijnenburg van deze bedenkingen kennis nemen, hij aanvaarde tevens de verzekering, dat ze niet zouden zijn neergeschreven, indien zijn proefschrift niet overigens zooveel blijk gaf van degelijkheid en ernst. Een bewijs van de zorgvuldigheid, waarmede het, over het geheel, werd bewerkt, is wel daarin gelegen, dat zoo weinig misstellingen erin werden aangetroffen. Blijkbaar heeft de Schrijver, op blz. 123, niet gedacht aan de staten N°. 83, waardoor ook tegenwoordig, al loopt het dienstjaar van 20 October tot 20 October, de invorderingen plaats hebben ten name van hen, die op den eersten Januari in de leggers als belastingplichtig bekend stonden. De memorie van toe lichting, blz. 23, laatste alinea, bij art. 90, herinnert overigens hieraan. Vele der kadasterambtenaren, althans der jongere, danken, hetgeen zij weten van grondbelasting, voor een goed deel aan het werkje van wijlen den geachten vader van den Schrijver, van den heer W. van Konijnenburg, later bijgewerkt door diens broeder, den heer D. van Konijnenburg. Om die kennis aan te vullen of den nog jongeren een handleiding te meer te bezorgen, zou de tegen woordige dissertatie, niettegenstaande haar leemten, uitstekende dien sten kunnen bewijzen. Ten slotte zij dus tot Mr. J. J. van Konijnenburg het verzoek gericht en aan hem in overweging gegeven, om, op de wijze zooals dit meer gebeurt, zijn proefschrift, ter meerdere verspreiding der kennis van het onderwerp, als gewoon boekdeeltje in den handel te doen brengen. A. C. W. van Woerden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 96