De Ryksdriehoeksmeting. Mededeelinggedaan op het zesde Nederlandsche Natuur- en Geneeskundig Congres door Hk. J. Henvelink. (Met kaart). M. H.In de 2e bijeenkomst van dit congres in 1889 werden door den Heer Dr. Ch. M. Schols mededeelingen gedaan over de nieuwe triangulatie van ons landen werd door hem uiteengezet, op welke gronden dit werk werd ondernomen. Zijn voornemen was, in deze bijeenkomst den stand van het werk te schetsen en de hierbij gevoegde overzichtskaart is nog door zijne persoonlijke zorgen gereed gemaakt. Door den vroegtijdigen dood van dezen verdienstelijken man is de uitvoering ook van dit voornemen op droeve wijze verijdeld. Het zij mij thans vergund U een overzicht te geven van hetgeen er onder de leiding van den Heer Schols voor de driehoeksmeting is tot stand gebracht. Met de eerste werkzaamheden werd aangevangen in 1885 en sedert is met de beschikbare krachten en hulpmiddelen geregeld aan dit werk voortgegaan en thans kan ik U wijzen op de kaart, waarop een net van aaneengeschakelde driehoeken is voorgesteld, welk zich uitstrekt over ons geheele land en aansluit aan de netten in de naburige staten, en waarvoor de waarnemingen op meer dan de helft der hoekpunten reeds voltooid zijn. De vorm van dit net is het resultaat van eene voorloopige op neming de verkenning welke in het vorige jaar voltooid werd. Daarbij moesten de punten opgezocht worden, welke voldoen aan de eischen voor hoofdpunt, en deze zijn van dien aard, dat het in meer dan een geval niet de kwestie was, om uit eenige mogelijke Zie dit Tijdschrift, Jaargang V. bl. 129.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 103