100 combinaties eene keuze te doen, maar wel om met de aanwezige tevreden te zijn. Er komen dan ook in het net figuren voor, welke minder wen- schelijk zijn, doch waarvoor geen betere in de plaats zijn te stellen. Door verschillende oorzaken wijkt het nieuwe net zeer veel af van dat van den generaal Krayenhoff. Verscheidene der door hem gebruikte torens zijn verdwenen, andere, waar hij nog kans zag om met den repetitie-cirkel hoeken te meten, zijn ten eenenmale ongeschikt om daar met den theodoliet nauwkeurige waarnemingen te verkrijgen. Het zij evenwel opgemerkt, dat de nog aanwezige punten van Krayenhoff zoo innig mogelijk aan het nieuwe net verbonden worden. x) Een belangrijk voordeel heeft dit laatste boven dat van Krayen hoff, doordat de open vijfhoek over de Zuiderzee thans door driehoeken is vervangen, zij het dan ook, dat op den waarnemings pijler te Enkhuizen Harderwijk onzichtbaar is 2). Tot het eigenlijke Nederlandsche hoofddriehoeksnet behooren ook de buiten onze grenzen gelegen hoekpunten Assenede, Hoogstraten, Peer, Tongeren, Hinsbeck en Uelsen. Behalve in Hinsbeck, waar de metingen uitgevoerd werden door de Trigonometrische afdeeling van de Pruisische Landesaufnahine, zijn de waarnemingen op de voornoemde stations door de Nederlandsche ingenieurs gedaan. Van de 77 hoofdpunten van het net zijn er 64 gelegen op kerk torens of andere hooge gebouwen. Daar moet op de meest ver schillende manieren de gelegenheid voor de opstelling van den theodoliet en van de heliotropen en de benoodigde ruimte voor de waarnemers verkregen worden. Tijdelijke beschadigingen en ont sieringen dier gebouwen zijn daarbij niet te ontgaan. Voor de 13 andere punten, welke op hooge terreinen zijn gelegen, is het meestal Zie hiervoor de kaart, welke bij de vorige aflevering van dit Tijdschrift gevoegd is bij hel jaarverslag over 1896 van de Rijkscommissie voor Graad meting. Vele der punten van Krayenhoff komen daarop voor als tusschen- punten, hoewel hunne ligging in het hoofdnet daartoe overigens geen aanleiding zou geven. J) De half getrokken, half gestipte lijnen op de kaart duiden aan, dat deze verbindingen slechts van één kant worden gemeten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 104