101 voldoende daar een steenen pijler te plaatsen; op enkele dier punten was het noodig houten signalen te bouwen. Van deze laatste is het hoogste dat in het punt Klifsberg, waar de opstelling van den theodoliet op 14 meter boven den grond is gelegen. Alle punten, waar hoekmetingen worden gedaan, of waar helio tropen worden geplaatst, worden aangewezen door bronzen bouten met fijne boringen, waarboven de instrumenten centrisch zijn op te stellen. Behalve deze bouten worden er in de gebouwen, welke als drie- hoekspunt gebruikt worden, nog andere merken gesteld, waarvan ée'n zoo dicht mogelijk bij den grond, en waar geen gebouw aan wezig is, worden merken in steenen onder den grond aangebracht. De onderlinge richtingen en afstanden van al deze punten op een station worden nauwkeurig bepaald om daardoor het gevaar voor totaal verlies van een driehoekspunt tot een minimum te brengen. Als instrumenten voor de hoekmetingen worden theodolieten van eenvoudigen vorm gebruikt; zij zijn op eene enkele uitzondering na uitsluitend ingericht voor het meten van horizontale hoeken. De verstelbare cirkelranden zijn verdeeld van 5' tot 5' en worden afgelezen met micrometrische microscopen, welke op den trommel 1" aangeven en de schatting van 0", 1 toelaten. Zij zijn al naar den aard van de metingen, welke ermede gedaan worden van verschillende afmetingen; hunne cirkelranden hebben diameters van 35 c.M., 21 c.M. en 14 c.M.; de overige afmetingen verhouden zich ongeveer als deze getallen. Voor de verkenning zijn bijzonder handige en toch vrij nauw keurige instrumentjes met cirkelranden van 9 c M. diameter in gebruik. De groote waarde van een theodoliet als meetwerktuig is behalve in den stabielen bouw, gelegen in de nauwkeurigheid van de rand- verdeeling en van de micrometerschroeven in de microscopen. Alle instrumenten werden dan ook voor hunne aanneming in dit opzicht aan een onderzoek onderworpen. Enkele malen bleek daarbij dat de vervaardiger Jul. YVanschaff te Berlijn minder ge lukkig was bij de eerste aflevering, doch hij wist steeds zijn werk te verbeteren. De randverdeelingen, zooals die thans in het bezit van de Com-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 105