107 De heeren durven de consequentie van hun stelsel niet aan, in plaats van een kadaster met rechtskracht wenschen zij thans een kadaster met bewijskracht, dat is een stelsel met achterdeurtjes. De bewering dat er in deze zaak een „communis opinio" zou'ont staan zijn, is niet houdbaar. Het kadaster is reeds thans bewijsmiddel, al is het niet speciaal in het Burgerlijk Wetboek genoemd. De onzekerheid tengevolge de onnauwkeurigheid der kadastrale kaart is gering, anders zou men geen geld in den grond beleggen, waarbij slechts 2Y2 procent wordt gemaakt. De eigenaar die meer zekerheid wenscht kan met zijne buren een delimitatie-contract sluiten. Alvorens eene weerlegging van deze argumenten te beproeven, zullen we de praktische beteekenis van het vraagstuk, de hoofdzaak, waarop het voor het oogenblik aankomt, nog eens in enkele woorden trachten te schetsen. Ons kadaster stamt uit den franschen tijd. In het begin dezer eeuw was het vóór alles te doen om de belastbare opbrengst van alle eigendommen in het geheele Rijk te kennen, met het doel, om eindelijk te komen tot een beteren omslag der grondbelasting. Van daar dat nauwkeurigheid en belangen van den grondeigendom werden opgeofferd aan haastigen spoed om toch maar gereed te komen. Eene vaststelling der eigendomsgrenzen ging niet aan de meting vooraf. De landmeter mat met gelijke nauwkeurigheid (of onnauw keurigheid) maar alle scheidingen of afsluitingen op die hij op het terrein vond, onverschillig of zij vermoedelijke eigendomsgrenzen waren of slechts dienden tot afscheiding der perceelen van eenzelfden eigenaar. De redenen, die vroeger drongen tot overhaasting bestaan thans niet meer; de omslag der grondbelasting heeft geregeld en zonder bezwaar plaats naar de gegevens van het kadaster. Niettemin, en hoewel er bij de invoering van ons Burgerlijk Wetboek, ten behoeve van de boekhouding op den grondeigendom, eischen aan het kadaster werden gesteld, waarop bij de opmaking niet kon worden gerekend, heeft de oude wijze van werken zich bij de vernieuwing staande gehouden. De hermeting van gemeenten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 113