108 er staan reeds een 200 a 300-tal op de lijst heeft wel met veel grooter technische nauwkeurigheid en veel hooger kosten plaats dan bij de oorspronkelijke opmaking van het kadaster, doch de grond slagen zijn dezelfde gebleven. Waartoe dient die vernieuwing? Niet voor den omslag der grondbelasting, daartoe is het bestaande kadaster voldoende. Niet om de bijhouding gemakkelijker te maken, want voor dit in hoofdzaak administratief belang zijn hermetingen veel te omslachtig en te kostbaar, terwijl tegenover dit voordeel nog het nadeel staat, dat de boekhouding vooral de hypothecaire er door wordt bemoeilijkt. Niet voor oefening van het aankomend personeel, want was dat het geval, men zou minder karig zijn in het aanschaffen van ver schillende instrumenten, ten einde oefening in verschillende meet methoden mogelijk te maken. De vernieuwing van het kadaster kan geen ander doel hebben en heeft ook geen ander doel dan de rechtszekerheid van den grondeigendom te vermeerderen. Edoch in de praktijk komt daarvan weinig terecht, zoolang men er niet toe overgaat als grondslag voor de meting te nemen de eigendomsgrenzen, d. w. z. de grenzen zooals die door de eigenaars zeiven zijn vastgesteld of aangewezen. Geschiedt zulks niet, wordt door den landmeter slechts opgenomen alles wat hij op het terrein vindt en voor eigendomsgrenzen meent te mogen aanzien, of, als zich een eigenaar vertoont, grenzen door dezen zonder medewerking van den buurman aangewezen, worden verder op het kantoor, bij vergelijking van de oude met de nieuwe kaart, bij afwijkingen, die niet aan verschillen in de meting kunnen toegeschreven worden, de grenzen volgens de oude kaart op de nieuwe overgebracht (zoo goed of zoo kwaad als dat gaat) of wel, worden de nieuwe perceelen in consorten gesteld, dan is, voor de rechtszekerheid van den grondeigen dom, de nieuwe kaart in menig opzicht nog slechter dan de oude. Volkomen juist is de opmerking van Mr. P. R. Feith: „de meer dere zorg, in de laatste jaren aan de verbetering (van het kadaster) „besteed, moet voor een deel als weggeworpen geld worden beschouwd, „omdat op den bestaanden gebrekkïgen grondslag nooit een goed „resultaat te verkrijgen is" (Hand. Ned. Jur.-Ver. I bl. 112.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 114