113 opinio" omtrent de wenschelijkheid van een kadaster met bewijskracht zou bestaan, is onhoudbaar en de Minister zal, buiten zijn Departement en, misschien, enkele bejaarde ingenieurs-verificateur en landmeters, vergeefs zoeken naar bondgenooten onder de deskundigen. Een ander motief, door den Minister aangevoerd, werd reeds vroeger met groote voorliefde gebezigd door den heer J. C. Bouman, thans Administrateur van de registratie, het kadaster enz. aan het departe ment van financiën, in zijn werk: Beschouwingen over het recht betrek kelijk onroerende goederen in Nederland. Het heet daarin n 1. dat door de lage rente die van landerijen wordt gemaakt, bewezen wordt, dat de beweerde onzekerheid van den grondeigendom in werke lijkheid niet bestaat. Terwijl evenwel de heer Bouman dit argument bezigt tegen invoering van een positief hypotheekstelsel, vond de Minister het ook op zijn plaats tegen een rechtsgeldig kadaster. De prijzen, bij aankoop van landerijen besteed, hangen niet uit sluitend af van de procentsgewijze opbrengst, of van vraag en aanbod; de hoeveelheid grond, die onder den hamer komt, is beperkt. Kapitalisten, zoekende naar soliede en duurzame geldbelegging of tuk op het aanzien dat grondbezit verschaft, of wel, de kwade kansen, aan elk bezit verbonden, willende verdeelen, landbouwers, die den grond hebben bebouwd en er aan zijn gehecht, boerenzoons, aange vuurd door trouwlustige dulcineas wedijveren soms met elkaar om te koop aangeboden boerderijen meester te worden. De dan bedongen prijzen zijn geen normale. Vele morrende kapitalist-grondeigenaars berekenen de procents gewijze opbrengst hunner landerijen naar de koopprijzen, 20 of meer jaren geleden besteed. Naar dien maatstaf brengen vele effecten nog minder dan een halt procent op Rekent men met normale prijzen van gronden, waarbij geen andere factoren dan de gemiddelde opbrengst in het spel komen, dan brengt het groot-grondbezit minstens 3 a 4 °/0, de eigendom van kleine perceelen 4 a 6 °/o °Pi alzoo tot het dubbele van de rente der soliedste effecten. Aangezien de onzekerheid van de grenzen relatief grooter invloed heeft op de waarde van kleine dan van groote perceelen, zou men

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 119