116 was, zoude de eigenaar de aldus vastgestelde grenzen kunnen doen opmeten, ten einde eene kaart aan het delimitatie-contract te kunnen vasthechten. Het zou ons niet verwonderen dat de Minister bij de audiëntie dit terrein spoedig verliet, omdat Z. E. gevoelde zich te bevinden op een hellend vlak, waarlangs men met groote snelheid afglijdt naar een kadaster met bewijskracht. Het denkbeeld toch komt hierop neer, dat door eigen initiatief de eigenaar zou inhalen, wat de Staat had verzuimd. Men ziet gemakkelijk in, hoe moeilijk of onmogelijk dit zou zijn, zooals ook blijkt uit dé uitvoerige mededeelingen van Noizet. Worden de eigenaars door een Rijks-landmeter opgeroepen om gezamenlijk hunne grenzen vast te stellen en aan te wijzen, dan zijn zij of worden zij gemakkelijk overtuigd, dat het hun eigen belang geldt, dat de landmeter belangeloos staat tusschen de partijen. Een gelijksoortige uitnoodiging door een hunner wekt wantrouwen. De meting op verzoek en ten koste van een particulier verricht, kan moeilijk bindend zijn voor de buren en hunne rechtsopvolgers; aan de kadastrale kaart en de meetcijfers, waaruit zij is opgebouwd, kan de kracht van authentiek geschrift verleend worden. Daarbij kunnen de rechtsgevolgen van eenzijdige delimitaties worden geregeld; weigert daarentegen bij particuliere delimitatie een der buren mede te werken, dan komt zij te zijnen opzichte niet tot stand. Geïsoleerde delimitaties en metingen voor eiken eigenaar afzonderlijk kosten niet alleen vele malen meer dan gezamenlijke, doch hebben ook geen voldoend verband, kunnen niet bijgehouden worden, zijn dus niet duurzaam. Een goede perceelmeting toch behoort verbonden te worden aan eene driehoeksmeting met hoekpunten, welke duurzaam verzekerd zijn. Wordt dit voor geïsoleerde metingen nagelaten, dan zal, vooral bij kleine perceelen, na terreinsverandering en grensver- schuiving het verband tusschen kaartje en terrein dra te vaag worden om nog met zekerheid een grens te kunnen aanwijzen. Het geldt hier bovendien niet enkel het belang van bepaalde personen, doch ook van onbekende toekomstige verkrijgers, het geldt eene algemeene vermeerdering van rechtszekerheid, dus een algemeen belang, welks behartiging te meer ligt op den weg des Staats, wijl deze toch millioenen moet besteden aan de geleidelijke vernieuwing

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 122