117 van het kadaster en, bij meer rationeele uitvoering, zonder vermeer dering van uitgavende daartoe noodige metingen kan dienstbaar maken aan het belang der rechtszekerheid van den grondeigendom. Ten slotte nog het voornaamste motief van 's Ministers verzet tegen een kadaster met bewijskracht. De heeren, zoo luidt het, durven de consequentie van hun beginsel niet aan, in plaats van een kadaster met rechtskracht wenschen zij thans een kadaster met bewijskracht. Dat is een stelsel met achter deurtjes! Jammer dat de Minister niet zelf wenscht blijk te geven van meer moed, dan ons wordt toegeschreven. Hoe zouden we ons verheugd hebben Waarin bestaan volgens den Minister die achterdeurtjes? Hierin blijkbaar dat, in tegenstelling met een kadaster met rechtskracht, een kadaster met bewijskracht geen absoluut en onomstootelijk bewijs voor de ligging der eigendomsgrenzen zou geven, doch slechts een bewijsmiddel, voor tegenbewijs vatbaar. Slechts in zoover zou, naar onze opvatting, behooren te worden afgeweken van den bestaanden toestand, dat den eigenaar zou worden verschaft, wat hij in den regel waant reeds te bezitten, het bewijs van zijn recht. De kadas trale kaart of de gegevens, waaruit zij is opgebouwd, zou worden voor de grenzen wat de titel is voor den eigendom van een geheel perceel, n.l. een eigendoms&?z£/y.r. Tegenover dit bewijs, dus tegen over de grens overeenkomstig het kadaster uitgezet, zou de bezitter moeten wijken, tenzij hij een beter bewijsmiddel heeft of zich met vrucht op verjaring kan beroepen, m. a. w. de bewijslast wordt over gebracht op den usurpateur Daar het tegenbewijs zelden te leveren is wegens de onzekerheid van het getuigenbewijs in grensgeschillen, is dan de eigenaar veilig en worden usurpaties voorkomen. Het onderscheid tusschen een kadaster met rechtskracht en een met bewijskracht is daarom in practischen zin gering. (Men zie daarover nader wat wij schreven in dit Tijdschr. III, bl. 41 a 56). In aard en in kracht zou het bewijsmiddel, gelegen in een kadaster met bewijskracht veel overeenkomst hebben met het beste bewijs middel in ons recht: de authentieke akte.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 123