127 uitgesloten), de grootere nauwkeurigheid vooral waarmede dat werk wordt uitgevoerd, verhoogen niet alleen de waarde van het kadaster bij de beslechting van grensgeschillen, maar dragen ook in hooge mate tot het voorkomen van zulke geschillen bij. De herziening van het kadaster is bovendien noodig, zoowel voor de rechtmatige heffing der grondbelasting, als om eene nauwkeurige aanwijzing der eigendommen in akten van overdracht en van hypo theek mogelijk te maken. Bovenstaande paragraaf van de Memorie van Antwoord is moeilijk verstaanbaar voor hem, die niet begrijpt, dat daarin alleen sprake is van het tegenwoordig kadaster. Wie echter ook de stukken in het Voorloopig Verslag aangehaald, speciaal de Handelingen der Ned. Juristen-Vereeniging, heeft geraad pleegd, weet dat dit Verslag het oog heeft op het toekomstig kadaster. Het gaat uit van de feiten 1°. dat men sinds jaren begonnen is het kadaster to. vernieuwen, 2°. dat die vernieuwing plaats heeft naar verouderde algemeen veroordeelde grondslagen. Van daar de wensch om voor die vernieuwing zoodanige grond slagen te leggen, dat het toekomstig kadaster aan zijn doel kan be antwoorden. Daartoe behoort in de allereerste plaats eene, aan de meting voorafgaande contradictoire delimitatie, d. w. z. vaststelling en aanwijzing van elke grens tusschen twee eigendommen door de beide eigenaars. De noodzakelijkheid van dergelijken maatregel wordt thans overal erkend. „De medewerking der eigenaars is niet uitgesloten" zegt de M. v. A. Inderdaad, evenmin als bij de oorspronkelijke kadastreering wordt thans de medewerking der eigenaars versmaad. Verschijnt tijdens de meting een eigenaar om inlichting te geven, zijne aanwijzingen worden gaarne gevolgd. Verschijnt niet hij, maar zijn buurman, dan zijn diens inlichtingen even welkom. Verschijnen geen van beide en dit is regel dan wordt opgemeten, wat de landmeter voor eigendomsgrens meent te mogen aanzien. Geene aanteekening is

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 133