128 voorgeschreven of eene grens door beide eigenaars, door een of door geen hunner werd aangewezen. Zóó wordt nog heden ten dage in Nederland het kadaster vernieuwd met veel technische nauwkeurigheid en hooge kosten. In theorie zijn de juristen het er over eens, dat zulk een kadaster geen bewijskracht tusschen de eigenaars kan opleveren. Daar even wel bij grensquaesties in den regel elk betrouwbaar bewijs ontbreekt, komen de rechtbanken, ten einde raad, er dikwijls toe, de kadastrale grenslijn maar als eigendomsgrens aan te nemen en zij zijn daartoe natuurlijk te eerder geneigd, als de opmaking van het betrokken kadastrale plan met groote technische nauwkeurigheid heeft plaats gehad. Geen wonder, als de eigenaars den korteren en veel minder kostbaren weg inslaan, door zich direct tot den landmeter te wenden. Of de rechtbanken hierin juist handelen en of men kan zeggen, dat het kadaster reeds thans bewijskracht heeft, is een „juridisch vraagstuk" en „het ligt niet op den weg van den (Minister, daarover) eene meening te uiten" (M. v. A Maar ligt het ook niet op den weg van het Hoofd van het Depar tement van Financiën, waaronder het kadaster ressorteert, te oor- deelen over de grondslagen, waarop de vernieuwing van die instel ling plaats heeft, en waar deze den toets der kritiek niet kunnen doorstaan, voorstellen te doen ter hervorming? Hoe grooter de bewijskracht is, die de M. v. A. op gezag van den Heer Mr. Coninck Liefsting toekent aan het kadaster, des te rirgenter is het, eene wet te makenwaarbij contradictoire delimitatie wordt voorgeschreven en geregeld. Wijziging van het Burgerlijk Wetboek is daarvoor niet onvermijdelijk. Dit blijkt o.a. uit de wet van 1 Februari 1841 in kanton Genéve.1) Deze wet welke ten grondslag werd gelegd aan de opmaking van een kadaster met bewijskracht, ter vervanging van het pas gereed gekomen fransche kadaster, bracht geen enkele wijziging in den Code Napoléon. Evenzoo wordt in de wet Boude noot c. s. van 1895 en de wet op het budget voor 1897, krachtens welke de ver nieuwing van het kadaster op juridieken grondslag in Frankrijk Simon Delapalud, du cadastre. De Wet vindt men achter p. 258.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 134