Invoering van het rechtsgeldig kadaster in Frankrijk. Wie eene studie maakt van fransche toestanden op het gebied van zekerheid van grondeigendom, van hypotheekstelsel en kadaster, wordt telkens getroffen door de groote overeenstemming tusschen de toestanden en misstanden dddr en hier te lande. Geen wonder voorwaar. Onze zoogenaamde nationale wetgeving, ingevoerd geruimen tijd na de herwinning onzer onafhankelijkheid, met name ons burgerlijk recht, is in zijn wezen fransch, ons hypotheekstelsel fransch, ons kadaster zuiver fransch. Niet fransch echter is ons voorschrift om, ten behoeve van de boekhouding, de onroerende goederen in de akten aan te duiden naar de kadastrale kenmerken en, daarmee in nauw verband, onze bijhouding van het kadaster. De kadastrale kaart is in Frankrijk nimmer bij gehoudenDit, gevoegd bij het veelvuldig ontbreken van duurzame afbakening der eigendommen waardoor onophoudelijk processen ontstaan, vormt de hoofdoorzaak van het geheel onvoldoend grondcrediet, vooral voor den kleinen eigenaar. De moeite en kosten verbonden aan een onderzoek der titels loopen voor groote en kleine eigen dommen in den regel niet veel uiteen, zij drukken alzoo op den kleinen man het zwaarst, die dikwijls 6 h 10 procent en meer (de kosten meegerekend) voor hypotheek moet betalen. Pogingen om door hypotheek- en landbouwbanken hierin verbete ring te brengen werkten soms het tegendeel uit dan er mee bedoeld werd. Die banken hebben volgens eene teekenachtige uitdruk king het kapitaal van het platteland gedraineerd naar de steden, doch de irrigatie in omgekeerden zin laat zich steeds wachten. Sinds tientallen jaren werd dan ook van alle zijden aangedrongen op vernieuwing van het kadaster en hervorming van het hypotheek-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 136